Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U dárců krve zatím žádná krize nehrozí

Karlovy Vary — Vyjádření vedení KKN.

23.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Vedení Karlovarské krajské nemocnice, a.s., musí reagovat na článek uveřejněný v Karlovarském deníku dne 15.10.2008 pod názvem: „Dárců krve ubývá, podle Červeného kříže hrozí krize“.

Problematika dárcovství je velmi zodpovědná a důležitá oblast našeho zdravotnictví.

Vyžaduje mimořádný přístup a srdečné poděkování těm, kteří tuto zatím ničím nahraditelnou tekutinu pro záchranu lidských životů bezplatně darují. Musíme si na druhé straně uvědomit, že i zde je již delší čas prováděna regulace odběrů na většině transfuzních oddělení, jelikož nejde dělat velké zásoby, aby nedošlo k překročení jejich expirace (doby použitelnosti). To by bylo krajně nezodpovědné a doslova trestné. Potřeba odběru krve je také regulována podle potřebných krevních skupin. S krví by se v žádném případě nemělo obchodovat a odebírat ji za každou cenu. Transfuzní stanice již za léta své existence mají ověřenou potřebnou zásobu krve, kterou musí mít k dispozici. Přesto všude dochází někdy k situaci, že chybí např. určitá krevní skupina při hromadných dopravních nehodách apod.

V těchto mimořádných případech jsou pak v médiích vyzýváni dárci k mimořádným odběrům. Tak je to běžné v celé EU. Z výše uvedených důvodů jsou dárci oslovováni k odběrům podle potřeby a krevních skupin. Tvrzení zástupce ČČK, že pravidelně ubývají dárci a hrozí krize, neodpovídá skutečnosti.

Počet aktivních dárců na chebské transfuzní stanici je stabilní a dlouhodobý a pohybuje se kolem 1200. Úbytek dárců věkem a ze zdravotních důvodů je doplňován novými mladými dárci. Velice kladně hodnotíme aktivity Ing. Michaláka z chebské VŠE pod názvem: „Kýbl akademické krve“.

Tato akce jde však mimo chebský ČČK. Nevíme také, odkud bere pan Fletter informace, když na naše oddělení nechodí. Kritizované čekací doby jsou přiměřené počtu odběrů. Jen pro informaci uvádíme, že při počtu do 40 odběrů jsou obvykle hotovy do 9.00 hod. a při počtu 60–70 odběrů do 10.30 hod. Budovat další odběrové místo v nemocnici v Mariánských Lázních je dosti nezodpovědné a velmi náročné jak na personál, tak na vybavení. SÚKL má značné nároky na odběrové místo a není jasné, co pak bude personál dělat, když odebere krev a zaveze na zpracování do chebské nemocnice.

Muselo by to být odběrové místo s krevní bankou a to je o velkých finančních nákladech.

Možná, že by se mohl ČČK obrátit na některou z fakultních nemocnic, kde mají odběrový autobus, ten by přijel s personálem, který by odebral krev a odvezl ke zpracování do krevního centra.

Závěrem chceme říci, že se snažíme pro dárce vytvářet dobré prostředí a jsme velmi rádi, že k nám mají důvěru. I proto musí regulace a zavedený systém odběrů zůstat jako dosud.

Ing. Jan Ferenc, výkonný ředitel KKN, a.s.

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení