VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hotel Grand Majestic, pragmatický pohled

Karlovy Vary — Vyjádření Petra Kulhánka, zastupitele města.

7.11.2008 1
SDÍLEJ:

Petr KulhánekFoto: DENÍK/Archiv KD

Po odmlce je ve sdělovacích prostředcích opět velmi aktuální záměr stavby hotelu Grand Majestic v „kamenolomu“ u karlovarského Vřídla a chrámu Maří Magdaleny. Sleduji se zájmem vývoj návrhů využití místa od počátku, koneckonců jsem se k nutnosti konečného řešení této lokality více jak před rokem v tisku také vyjadřoval.

Vzato čistě pragmaticky, nyní stojíme na startovní čáře, kdy kompetentní úřad podle někoho potvrdil, podle jiného přebil svým rozhodnutím přípustnost projednávání záměru výstavby hotelu v této lokalitě k dalším procedurám v potřebných řízeních.

Ano, v souladu s platným územním plánem, který pro toto území počítá s hotelem nejvyšší kategorie. Mělo by nyní být na všech dotčených stranách, aby svými mechanismy realizaci záměru regulovaly tak, aby výsledek byl v souladu se všemi podmínkami, které tato exponovaná lokalita vyžaduje. Bylo by s podivem, kdyby jakýkoliv projekt v srdci lázeňského území nevzbuzoval protichůdné emoce. Jako je vyvolával bezpočet dříve kontroverzních staveb po celém světě, dnes neodmyslitelných součástí míst, kde stojí.

Nejčastěji je slyšet, že se proti záměru staví všichni — památkáři, urbanisté, veřejnost. Nejsem přítelem paušalizace, proto by mělo zaznít zřejmě přesněji, že v každé ze jmenovaných skupin existují na věc rozdílné názory. Podle mých znalostí ne všem památkářům projekt vadí, a už vůbec ne všem jako celek, mají spíše dílčí výhrady k postupům některých řešení. Urbanisté a architekti — škála názorů od odsuzujících k vychvalujícím. Veřejnost se opět dělí na více táborů.Odtěch, kteří by v tomto místě nejraději viděli park či kolonádu, přes mlčící většinu, kterým to je jedno, až po ty, kteří svými hlasy určili tento projekt jako vítěze letošního ročníku přehlídky ve stavebnictví For Arch.

Pokud se kdokoliv seznámí se studií (například na http://stavby.karlovarska.net/),může sám posoudit, zda hotel bude utlačovat kostel, zastíní sluneční hodiny nebo Jeana de Carro, zda jde o monoblok odpudivé novostavby. Jednostranným pohledem se objektivního hodnocení ještě nikdo nedobral.

Osobně preferuji řešení respektující architekturu oblasti (i její vývoj od historie po současnost) a všechny omezující podmínky dané lokalitou. Řešení, které zacelí několik desetiletí neléčený vřed v centru města a pomůže pozvednout prestiž značky Karlovy Vary jako světových lázní. Představovaný a tolik diskutovaný projekt mi prozatím výše řečené nijak nevyvrátil, a pokud je nově koncipovaná lázeňská péče nejvyššího standardu v tomto hotelu cílena, dle vyjádření investora, především na západní trhy, může navíc jen stabilizovat dosavadní nerovnováhu mezi Východem a Západem v našich lázních.

Nechme proto stranou neuchopitelné dojmy, hodnoťme jen uchopitelnou realitu, sundejme růžové i černé brýle, objektivní divadelní kukátko bude nejlepší.

Petr Kulhánek, karlovarský zastupitel za KOA

7.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení