Čísla jsou neúprosná.Vdevátých třídách základních škol je v Karlovarském kraji ve školním roce 2009 – 10 2 498 žáků. Na středních školách ve správě kraje je 5 747 volných míst, z toho 5 337 formou denního studia a 410 ostatních forem studia. Nabídka středoškolských míst je tedy v porovnání s počtem dětí, které o ně budou usilovat, více než dvojnásobná. Z těchto čísel jednoznačně vyplývá, že optimalizace školství, kterou ODS před několika lety nastartovala, musí pokračovat!

Před několika lety jsme stáli před otázkou, jak školství optimalizovat. Přijali jsme tehdy měkčí variantu řešení přebytku volných míst, tedy slučování středních škol. Tvrdší variantou bylo školy jednoduše rušit… I ta měkčí ovšem vyvolala vlnu negativních reakcí. Dnes se ovšem ukazuje, že byla nezbytná. Sekundárním důsledkem sice bylo uzavření několika objektů, jako je učiliště v Abertamech, Lubech či Královském Poříčí, ale obory jako takové nezanikly. Jen se přesunuly do nejbližších vhodných škol. Optimalizaci jsme nedělali jenom kvůli žákům, ale i kvůli pedagogům. Karlovarský kraj má totiž smutné prvenství nejen v nejnižším počtu vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaných lidí, ale podle statistik i v nejmenším počtu náležitě vzdělaných učitelů. Koncentrací studentů jsme tak docílili i koncentraci kvalifikovaných pedagogů.

Dokáži pochopit současného hejtmana, že nechce dělat nepopulární kroky. Ale umělé udržování poloprázdných škol je pro studenty a pedagogy ještě horší než jejich sloučení, případně uzavření. Byli jsme svědky dramatického boje některých starostů o zachování základních škol ve městech a obcích i za cenu finančních příspěvků rodičům a snížení kvality výuky. Zájem rodičů se ale koupit nedá. Ti prozíravější hledí spíše na kvalitu výuky než na diskutabilní výhody. A u středního školství je to úplně stejné. Bojovat za udržení školy bez ohledu na její kvality je krátkodobé a populistické řešení.

Čísla jsou neúprosná. Je populismem tvrdit, že kraj žádnou střední školu neuzavře. Do nebe volající hloupostí je pak nabádat ředitele jednotlivých škol, aby nebrali plný počet žáků, aby se tak dostalo i na ostatní školy. Tímto způsobem z pomyslné mapy školství v Karlovarském kraji úplně vymizí kdysi výběrové a prestižní školy. Kvůli přebytku nabídky nad poptávkou se totiž na střední školu dnes dostane každý bez ohledu na prospěch. Vše je o věčném kolotoči žáků, pedagogů a v neposlední řadě peněz. Ty se dají společně se žáky a kvalitními kantory smysluplně koncentrovat.

Proto já i klub ODS tvrdíme, že optimalizace školství bezpodmínečně musí pokračovat.

JUDr. Josef Pavel, hejtman kraje 2000–2008