Jak číst výsledky letošních voleb do Karlovarského krajského zastupitelstva? Nepřekvapilo vítězství ČSSD ani ODS v poli poražených. Pozitivem pak je široké spektrum neparlamentních stran, jejíž zástupci také v zastupitelstvu kraje usednou. Pojďme se ve stručnosti podívat na příčiny výsledků jednotlivých stran podrobněji.

Vítězná ČSSD uspěla spíše díky masivní celorepublikové kampani, postavené na nepopulárních reformách vlády, než na výrazné krajské politice. Kdyby totiž voliči hodnotili ČSSD za práci v krajském zastupitelstvu, tak by si museli v našem kraji hodnotit její vládnutí s ODS.

Jednoznačným úspěchem se však ukázalo postavení Josefa Novotného do čela krajské kandidátky. Ten se tak již pomalu může loučit se studenty a kolegy na Integrované škole — tři tisíce preferenčních hlasů ho totiž označilo jako nejlepšího kandidáta v kraji a s největší pravděpodobností budoucího hejtmana.

Jak již bylo naznačeno, prohra ODS se dala čekat. Přesto je porážka drtivá — doslova ústup z pozic. Z původních 21 mandátů zbylo ODS celých devět. Co se však ukázalo jako naprosto mylné, bylo dopředu odsuzovat pozici Josefa Pavla. I když proti němu hovořily průzkumy, sám Pavel si byl svou pozicí poměrně jist. A měl pravdu — něco přes 1900 přednostních hlasů ho spolehlivě ponechalo v čele kandidátky. Druhý nejúspěšnější muž ODS — starosta Sokolova Jakobec — měl necelých devět set preferenčních hlasů.

Bolet hlava musí z volebních výsledků také komunisty, protože doplatili na vysokou volební účast. Paradoxně dostali ještě více hlasů, než v posledních volbách, ale budou muset vyklidit čtyři křesla v zastupitelstvu. Percentuelně totiž oproti minulým volbám ztratili. Mohou tak pevně doufat, že je osloví ČSSD k nějaké formě spolupráce.

Duo Horník a Kotek, aneb Alternativa pro kraj, rovná se úspěch. Pět mandátů pro Alternativu, je nejnečekanější výsledek těchto krajských voleb v kraji. Zisk deseti procent je pro Alternativu famózní úspěch, pokud ji totiž budeme brát, jako defacto, pokračování Evropských demokratů, posílila o dva mandáty. Horník sám doufal v zisk okolo šesti procent. Dojde však k částečné výměně stráží — nedostatek preferenčních hlasů vykázal ze zastupitelstva Jaroslava Růžičku i Jiřího Morávka. Pro Horníka volební výsledek přináší ještě jednu dobrou zprávu — je druhým nejžádanějším zastupitelem (získal přes 2000 preferenčních hlasů) a může se usmívat. Za dva roky bude zřejmě chtít obhájit své senátní křeslo a generálka mu vyšla.

Doktoři za uzdravení společnosti zůstali za mými a jistě i svými očekáváními. Ukázalo se, že kandidátka skoro samých lékařů působí dobře, stačí ovšem pouze na to, aby do zastupitelstva nakoukli a nikoliv, aby byli silnými hráči. Za jistých okolností však mohou využít takzvaný „vyděračský potenciál“ a se svými čtyřmi zastupiteli se stát cenným zbožím pro sociální demokraty.

Josef Malý a jeho KDU-ČSL to každé volby zkouší v koalicích s jinými stranami názvem uskupení. A nejúspěšnější bylo účinkování KDU-ČSL ve Čtyřkoalici ve volbách 2000, kdy se do zastupitelstva dostali tři její kandidáti. Minule lidovečtí voliči odmítli vpustit do zastupitelstva Zelené, a tak byli v zastupitelstvu dva lidovci. Tentokráte zvolili křesťanští demokraté za partnera Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. A na popularitu starosty Chodova Josefa Hory, jež je nejvýznamnější postavou HNHRM v kraji, ani pověstní poslušní lidovečtí voliči nestačili. Pro KDU-ČSL se nic nemění má dva mandáty a nezávislí starostové slaví, mají svého zástupce v zastupitelstvu.

A jaké se rýsují koalice?

ČSSD určitě bude toužit po středové koalici s Alternativou a Koalicí pro karlovarský kraj, popř. i s Doktory. Kromě Koalice, však nejsou v obou zbylých stranách zrovna pro socialistické nálady.

Dost dobře si nedovedu přestavit spolupráci Jiřího Kotka a Tomáše Hybnera (a dalších karlovarských sociálních demokratů — Larvy, Havla, či Nováka), proti kterému Kotek ostře bojuje v zastupitelstvu města a najednou by se měli stát „kamarády“ v jiném zastupitelstvu.

A Doktoři vidí v sociálních demokratech součást bývalé koalice, jež zapříčinila problémy v krajské nemocnici. Lídři ovšem těsně po volbách mluví daleko opatrněji — pokud se ovšem podíváme na předvolební prohlášení těchto dvou stran, jejich spojení se sociální demokracií by pak mohlo působit jako honba za křesly, což sami kritizují.

Samotná Koalice pro kraj toho nemůže socialistům moc nabídnout a tak se určitě bude snažit přemluvit minimálně jednoho menšího partnera pro spolupráci. Všechno může skončit spíše variantou menšinové vlády ČSSD s podporou KSČM, nebo si dáme do třetice koalici s ODS — i když vyjednávání by byla velmi tvrdá zejména v oblasti zdravotnictví, kde jsou nařízena direktiva z pražského Lidového domu.

Michal Klusák