Sametová revoluce je pro mnoho mladých lidí už téměř neznámým pojmem. Podle Jakuba Kováře, předsedy karlovarské Občanské demokratické perspektivy a studenta, to však u řady z nich tak špatné není. Kovář v rozhovoru potvrdil, že podle něj není situace až tak růžová, jak si možná lidé v roce 1989 mysleli.
Co se vám vybaví, když se řekne 17. listopad?
Změna z totality na demokracii. Revoluce, která se obešla bez násilí, proto jí také říkáme sametová. Jedno z nejvýznamnějších dat naší novodobé historie. Dokonce bych si troufnul říct, že nejvýznamnější, neboť došlo k zásadní změně, bez které by místo rozhovoru se mnou byl dnes rozhovor se svazákem ze Socialistického svazu mládeže.
Jak jste se o těchto událostech dozvěděl? Jak jsou na tom vaši vrstevníci?
Z knih, z dokumentárních filmů nebo třeba z toho, co jsme se učili ve škole. Bohužel ale v dnešním školství se vůbec nemluví o totalitě, jako by se školství chtělo tomuto tématu vyhnout. Přitom je nesmírně důležité ukázat na to, co se tady dělo ještě před 22 lety. Myslím si, že je velmi důležité, abychom nezapomínali na svoji historii a uvědomili si, že komunismus je stálé hrozba pro českou demokracii, která je ještě velmi mladá a neukotvená.
Mnoho mých vrstevníků ani neví, že nějaký 17. listopad byl. A to je samozřejmě špatně. Je potřeba informovat nás, mladé lidi, o hrozbách totalitního zřízení. K tomu ale v dnešním školství nedochází. Místo toho se vyučují nesmysly, které v praktickém životě nejsou k ničemu.
Jste spokojen s dvacetiletou demokracií?
Mohlo by to být lepší, ale znám státy, které mají podobně jako ČR komunistickou minulost a jsou na tom mnohem hůře. V roce 1989 mnoho lidí vyšlo do ulic s tím, že chtějí svobodu. Třeba jet na dovolenou k moři nebo jít ke svobodným volbám. Dnes tuto možnost mají, ale nikam nejedou, protože na to spousta lidí nemá. K volbám taky tolik lidí nechodí, protože už prostě nevěří ve zlepšení situace. Nevěří, že dojde k zásadní změně a že jednou budeme žít jako na Západě.
A vy jako mladý člověk věříte, že jednou dojde k tomu, že budeme žít jako na Západě? Tedy ve státě, kde platí princip vina a trest a kde jsou lidé spokojeni?
Věřím. Demokracie je jako víno, musí uzrát. Ve vyspělých demokratických státech demokracie funguje stovky let a lidé jsou spokojeni. K tomu ale musíme dojít. Hned to nepůjde. Dokud budou všichni tak lhostejní, tak určitě ne. Rovnostářství do demokracie nepatří. Princip vina a trest v ČR v podstatě nefunguje. Právní stát pokulhává a právo je zajištěno jen některým.
Co byste vzkázal dnešním mladým lidem?
Nebuďme lhostejní, týká se to i nás. Dokonce bych řekl, že hlavně nás. Důsledky komunismu budou na naši zemi dopadat ještě desítky let. V dnešní době, a Karlovarský kraj je toho důkazem, je velký problém sehnat dobrou práci, zajistit si alespoň kvalitní životní úroveň či vymáhat svá práva. Například v Německu si průměrně výdělečný člověk našetří ze svého platu na dům či luxusní auto. Důchodci jezdí několikrát za rok na dovolenou. U nás z průměrného platu člověk sotva pokryje své životní náklady a důchodci jezdí spíš než na dovolenou s igelitkou do Kauflandu.