VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce: Regulace cen je překvapivá

Karlovy Vary: Reakce Taxicechu na zamýšlenou regulaci cen jízdného

13.1.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Členové sdružení Taxicechu Karlovy Vary přijali oznámení magistrátu města o zamýšlené regulaci cen jízdného za velmi překvapivé.

Není to totiž tak dávno, kdy byla vyhláška o regulaci cen (která platila po řadu let) bývalým vedením magistrátu města – zrušena. Stalo se tak poté, kdy vedení magistrátu konečně uznalo oprávněné požadavky taxikářů, a ponechalo ceny jízdného na jejich vlastním uvážení. Důvody (pokud fakticky existují), které vedou současné vedení města k opětovnému zavedení regulace cen jízdného, jsou naprosto scestné. Od které doby naslouchá v České republice magistrát města jedné skupině podnikatelů, kteří si údajně stěžují na činnost druhé skupiny podnikatelů, se kterými nemají apriori nic společného, a bez jakéhokoliv soudního rozhodnutí je připraven svou regulační vyhláškou kritizovanou skupinu podnikatelů omezit ? Pokud by magistrát města pouze na základě těchto údajných stížností ( o jejichž existenci vážně pochybujeme ) vydal vyhlášku o regulaci cen jízdného, připustil by určitý precedens, a zanedlouho by musel řešit např. stížnosti koncesovaných řemeslníků, že v jedné restauraci stojí guláš 75.- Kč, v druhé 175.- Kč a že tedy žádají jednotné ceny. Bude magistrát města připraven regulovat restauratérům cenu guláše ?

V této souvislosti připomínáme, že podnikání je činnost, a to činnost soustavná, prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Již zde, tj. v ust. § 2 obchodního zákoníku, je zdůrazněna samostatnost podnikatele, tedy bezprostřednost a přímost jeho rozhodování. Jestliže si každý podnikatel vytváří k výkonu této činnosti podnik, pak o činnosti tohoto podniku je oprávněn ve smyslu citovaného ustanovení (i živnostenského zákona) rozhodovat tak, jak tomu bylo řečeno u podnikání. V okamžiku, kdy je tato svrchovanost narušena spolurozhodováním jiného subjektu (např. magistrátem města), pak se jedná o dílčí vyvlastnění podnikatele. Toto vyvlastnění není ani ve veřejném zájmu (taxislužba vůbec neplní ani úkoly základní dopravní obslužnosti, ani ostatní dopravní obslužnosti ve smyslu ust. §§ 19, 19a, 19b a 19c zákona o silniční dopravě) ani za náhradu. Naopak – cena služby ( a to je velmi důležité ) by byla regulována bez jakékoliv kompenzace ztrát.

Dále je nutné zdůraznit, že důvody pro vydání vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby jsou přesně stanovené zákonem. Mezi zcela konkrétní ustanovení zákona určitě nepatří údajné stížnosti jedné skupiny podnikatelů na druhou skupinu podnikatelů, jak uvádí primátor města pan Kulhánek. Členové Taxicechu shodně konstatují, že by připravovaná vyhláška setrvávala na totalitním pojetí svobody podnikání, nepřípustně by upravovala vlastnické a podnikatelské otázky, popírala nedotknutelnost vlastnictví a podstatu a smysl svobody podnikání v tomto druhu dopravy. Členové Taxicechu žádají magistrát města, aby od svého úmyslu k vydání obecně závazné vyhlášky regulující ceny jízdného pro vozidla taxislužby upustil, neboť v Karlových Varech nejsou naplněna zákonná kritéria, která by existenci předmětné vyhlášky podpořila.


Michal Svátek

13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení