Tak už je to tady. Potvrzeno černé na bílém. Nemovitosti na Karlovarsku jdou do výprodeje. A nejde přitom o zanedbatelné a lehce přehlédnutelné objekty, ale o opravdové skvosty, mezi kterými se objevila i památkově chráněná Vila Lützow, která se svou legendární kočkou střeží údolí řeky Teplé. Mezi prodávanými nemovitostmi je ovšem celá řada hotelů, ať už bývalé vojenské lázně Eliška či komplex na Mariánskolázeňské ulici.

Na neoficiálním seznamu jsou ovšem i mnohem větší pecky, o nichž se zatím jen šušká, že už třetí covidovou vlnu nepřežijí.

Není se čemu divit. Karlovy Vary stály a snad ještě budou stát na turismu, s čímž pochopitelně souvisí i zdejší zástavba, do níž hotely a lázeňské domy neodmyslitelně po dlouhá staletí patří. Otázkou je, zda Karlovy Vary skutečně potřebují tolik objektů pro cestovní ruch, když stejně všichni dobře vědí, že plně využívána je jen část z nich. Není žádným tajemstvím, že některé se sice tváří jako ubytovací kapacity, ale s turismem nemají nakonec příliš mnoho společného a že hlavním cílem jsou jen dobře uložené peníze movitých zahraničních vlastníků.

Jana Kopecká, šéfredaktorka Karlovarského deníku