Má to být výrazná finanční pomoc třem krajům (Karlovarskému, Ústeckému a Moravskoslezskému) při řešení negativních důsledků odklonu od uhlí. V Karlovarském kraji se ale z Fondu pro spravedlivou transformaci (FST), z něhož bude čerpat 6,2 miliardy, stala nepřehledná a chaotická džungle, v níž se téměř ztrácejí nejen krajští politici, ale především ti, kteří by chtěli projekty do Fondu přihlásit. Opozice (ANO a SPD) žádá po krajské koalici informace, seznam všech předložených projektů, jména hodnotitelů a vysvětlení, kdo připravoval vybrané krajské projekty, například Karlovarské inovační centrum za 500 milionů, Krajskou kulturní a kreativní kancelář za 186 milionů či Agenturu pro transformaci za 216 milionů. Na krajském zastupitelstvu, které se věnovalo pouze tomuto bodu, se ale opozice nezvěděla téměř nic.

Ilustrační foto
Šest miliard rozhádalo Karlovarský kraj

Zmateni jsou ale všichni. Jen málokdo ví, jak při podání projektů postupovat, protože kampaň při spuštění FST nebyla, informace jsou nedohledatelné, a pokud nějaké jsou, pak jim nikdo nerozumí. Na obranu vedení kraje lze jen uvést, že metodika nastavená ministerstvy pro místní rozvoj a životního prostředí je tak složitá a odtržená od reality, že šlo snad o záměr. Což je paradox, protože ve výsledku záleží posouzení projektu na subjektivním názoru pouhých dvou hodnotitelů, kteří navíc pracují inkognito.

Fond spravedlivé transformace měl kraj nakopnout, zajistit mu restart a lidem práci. Zatím ale kolem sebe kope jen nekomunikativní úřední šiml, což je fakt o nervy.

Ivana Kalinová, redaktorka Karlovarského deníku

Jana Mračková Vildumetzová
Prostě nevíme vůbec nic, říká karlovarská exhejtmanka