Právě dnes začíná karlovarskému letišti a snad i místnímu turismu nová éra. Začínají totiž přímé lety mezi Karlovými Vary a Tureckem. Je to po dvou letech covidu, který jako první zamával v těchto novodobých dějinách s cestovním ruchem v regionu, první opravdu dobrá zpráva. Když už si turismus a všichni ti, kteří jsou na něm bytostně závislí, mysleli, že po třech letech může být zase lépe, přišla další rána. Válka na Ukrajině a ruská agrese daly Karlovým Varům jasný signál, jakým směrem se toto město už ubírat nemůže.

Snad žádný jiný region v Česku nebyl přitom na ruské klientele tolik závislý jako ten karlovarský. Není to ale důsledek výsledku druhé světové války a faktu, že právě Sovětský svaz Čechům pomohl, za což platili dlouhá desetiletí. Rusové zkrátka už tak nějak historicky ke Karlovým Varům vždy patřili.

Koronavirus a válka ale přepsaly Karlovým Varům dějiny. Ty se musí nyní spolehnout na jinou klientelu. Doufejme, že dokáže nahradit tu ruskou a že nebude tak nabubřelá a despotická.

Jana Kopecká, šéfredaktorka Karlovarského deníku