Museli za nimi vyjet až za hranice s Německem, řekl ČTK náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Vyjeli si na výlet pod masiv Velkého Javoru v Bavorsku. Přes den bylo sice na horách jasno, ale odpoledne přišlo husté sněžení, mlha a nárazový vítr. "S tím určitě nepočítali a na německé části značené trasy se dostali na místa, odkud se vzhledem k povětrnostním podmínkám a tmě nedokázali vrátit na parkoviště ke svému autu," uvedl zasahující člen Petr Pospíšil. Turisté se i přesto snažili odbočku najít, ale třikrát jí minuli. Rozhodli se, že požádají o pomoc, ale neuměli německy a nemohli požádat o záchranu členy německé záchranáře. Stejně tak neměli ani číslo na horskou službu, a proto muž v 17:15 kontaktoval matku, dodal.

"Spojili jsme se s ním, upřesnili jejich polohu a dohodli místo s jasným orientačním bodem, kde nás budou čekat. Pak jsme ve dvou vyrazili terénním automobilem co nejblíže k místu. Jeden z nás pak na lyžích dojel zbývající kilometr k čekajícím turistům a na místě ihned zkontroloval jejich zdravotní stav," uvedl Pospíšil. Oba manželé byli velmi vyčerpaní. Člen HS jim půjčil čelové svítilny a doprovodil je do vyhřátého automobilu. Záchranáři je dovezli k jejich vozu a pro jistotu s nimi jeli až do penzionu v Železné Rudě.

"Na běžkařských túrách je lehké překročit hranice. Běžné pojištění na uhrazení zásahu německou horskou službou nestačí. Kolegové je sice zachrání, ale nic je to nebude stát pouze v případě, že mají komerční pojištění," vysvětlil Janďura. Vzhledem k proměnlivému zimnímu počasí si musejí podle něj všichni turisté dávat pozor na krátkodobé předpovědi počasí. "Samozřejmě by všichni měli trasy také plánovat s ohledem na svůj zdravotní stav a dobu, kdy se stmívá. Vždy u sebe mají mít suché šaty na převlečení a nabitý mobil s číslem na horskou službu," dodal.