Uplynulý týden se zapíše černým písmem do policejních statistik dopravní nehodovosti. Od pondělí do čtvrtka se na území Karlovarského kraje stalo celkem jedenadvacet dopravních nehod. Jeden člověk při nich zemřel, tři utrpěli těžká zranění a osm lidí pak zranění lehká. Třikrát musel kvůli zraněným lidem přistát vrtulník. Nejtragičtější nehoda se stala ve čtvrtek kolem 16 hodiny na silnici mezi Horním Slavkovem a Loktem. Zahynul při ní jeden ze spolujezdců z plně obsazené Škody Felicia.

„Padesátiletý řidič osobního vozu dostal při průjezdu pravotočivé zatáčky z dosud nezjištěných příčiny smyk. Bočně se pak střetl s protijedoucí dodávkou mercedes,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí krajského ředitelství policie. Ani jeden z aktérů nehody nevyvázl bez zranění. Pro jednoho z nich skončila smrtí…

Mezi další závažné nehody z uplynulého týdne patřil střet osobního a nákladního auta na křižovatce u obce Květnová, kde devětadvacetiletý cizinec utrpěl těžká zranění. Ze zdemolovaného vozu jej záchranáři dostávali déle než hodinu.

Nejčerstvější zápis vážné nehody policisté do statistik zanesli v pátek nad ránem, kdy v centru Karlových Varů havarovalo auto se dvěma dvacetiletými dívkami. Řidička přitom byla pod vlivem alkoholu. „Nadýchala 2,21, respektive 2,15 promile. Skončila v karlovarské nemocnici, její těžce zraněnou spolujezdkyni však musel vrtulník transportoval do fakultní nemocnice v Plzni,“ doplnil Pavel Valenta.

Kde hledat příčinu tak vysokého počtu vážných dopravních nehod? Podle Valentových slov je jednou z příčin stále se zlepšující počasí. „Po zimě, kdy museli mít oči na šťopkách, pozornost a ostražitost řidičů polevuje. Nevěnují se dostatečně řízení, a často tisknou pedál plynu k podlaze víc, než je bezpečné. I když se otepluje, silnice stále mohou být nebezpečné. A bohužel často hraje při nehodách roli alkohol,“ vysvětlil krajský policejní mluvčí.
Může v tomto ohledu hrát roli i psychika lidí? Jarní deprese či naopak jarní euforie? Podle karlovarské psycholožky Evy Hofírkové není odpověď na tuto otázku jednoduchá. „Neznám okolnosti jednotlivých vážných nehod z uplynulého týdne, takže nemohu s určitostí říci, jestli se na některých z nich podepsalo psychické rozpoložení řidičů,“ řekla psycholožka.

Obecně se ale dá podle jejích slov říci, že jarní období může mít na psychiku lidí vliv. „Mohou to být jarní deprese, únava po zimě nebo naopak zvýšená aktivita lidí,“ nastínila Hofírková. „Osobně si ale myslím, že zvýšený počet nehod je daný tím, že na silnice ve větším počtu vyrážejí motoristé, kteří přes zimu nevyjížděli, chybějí jim tedy zkušenosti,“ uzavřela Hofírková.