Odbourat mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech si vytyčili za úkol policisté. Ke kampani „Zebra se za tebe nerozhlédne“ si přivzali ty nejmenší účastníky silničního provozu, děti z mateřských škol.

„Akci zároveň zaměřujeme na neukázněné řidiče a chodce,“ konstatoval karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta. „Je naplánovaná na středu a na čtvrtek,“ doplnil s tím, že dnes se do ní zapojí i policisté s radarem. „Pochybuji ale, že by někoho v rámci této kampaně pokutovali. Vždyť jenom blázen by u přechodu, na které se chystá dítě, nezastavil. Zvlášť, když u něj hlídkuje uniformovaný policista,“ uvedl jeden z námi oslovených řidičů.

Pokud policisté přistihnou na přechodu chodce, který se nechová tak, jak by měl, vystačí si s ústním napomenutím. Kdyby ale nakrásně přistihli řidiče při přestupku, bez pokuty z místa neodjede. „Naopak děti, které přejdou silnici přesně podle regulí, dostanou od předškoláků kartičku projektu a omalovánky,“ doplnil policejní mluvčí Valenta.

Za celý loňský rok zaznamenali policisté na Karlovarsku devět dopravních nehod, jejichž účastníky byli chodci na přechodu. „Za první čtvrtletí loňského roku utrpělo na přechodu lehké zranění jedno dítě. Až do pondělka to vypadalo, že letošní rok na tom bude ještě lépe. Pak ale přišla zpráva o tom, že v Ostrově na přechodu utrpěla lehké zranění patnáctiletá dívka,“ uvedl mluvčí.

Zranění přitom dívka utrpěla na přechodu, na němž včera hlídkovali policisté společně s dětmi…