Na železnicích v celé České republice ubývá nehod. Tuto pozitivní zprávu však kazí fakt, že při haváriích umírá více lidí. Vyplývá to z bilance uplynulého roku, kterou zveřejnila Drážní inspekce. Podle jejího mluvčího Zdeňka Neusara je však i přes klesající trend počet nehod vysoký.

V Karlovarském kraji je situace opačná. Oproti roku 2007 vzrostl nejen počet nehod na železnici, ale i počet usmrcených a zraněných. Zatímco v roce 2007 se stalo sedm nehod, loni jich bylo deset. Při haváriích zemřel jeden člověk (r. 2007 žádný) a pět lidí utrpělo zranění (r. 2007 čtyři zranění).

Mezi nejvážnější nehody v kraji na železničních přejezdech v roce 2008 patří červencové střetnutí osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu s výstražnými kříži a značkou Stůj, dej přednost v jízdě mezi Velkým Rybníkem a Hroznětínem na Karlovarsku. Vlak po střetu vykolejil. Svému zranění po převozu do nemocnice podlehl strojvedoucí. Těžce zraněn byl řidič kamionu a lehké zranění utrpěli také tři cestující ve vlaku. Škoda dosáhla téměř dvou milionů korun.

V celé republice loni došlo k celkem 247 střetnutím, při kterých zemřelo 43 osob a dalších 127 osob bylo zraněno. Počet nehod oproti roku 2007 klesl sice o čtyři procenta. „Při srážkách přišlo ale o život o 39 procent lidí více. V průměru připadá jeden mrtvý na šest střetnutí a v drtivé většině případů je odpovědnost na straně účastníků silničního provozu,“ poznamenal mluvčí.

Mezi nejčastější prohřešky na přejezdech patří podle Drážní inspekce, která nehody vyšetřuje, nerespektování výstražného světelného zařízení a přejíždění a přecházení přes přejezd těsně před přijíždějícím vlakem. „Ještě častější pak bývá nedodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy přes železniční přejezd i o desítky kilometrů v hodině,“ pokračuje Neusar.

Ve snaze snížit počet mrtvých na železničních přejezdech alespoň na hranici údajů z roku 2002, ve kterém na přejezdech zemřelo 24 osob a jeden mrtvý připadal na deset střetnutí, připravila Drážní inspekce v dubnu a květnu loňského roku společnou preventivní akci s policií.

Drážní inspekce vytipovala několik desítek přejezdů, kde nejčastěji dochází k nehodám. Policie na základě těchto podkladů a vlastních analýz vybrala 36 přejezdů, kde monitorovala chování řidičů. Výsledek je doslova alarmující. Při kontrole totiž policie zjistila celkem 145 přestupků. To představuje pochybení přibližně každého desátého řidiče.

V republice je zhruba devět tisíc železničních přejezdů. Loni se více než polovina všech nehod odehrála na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, na kterých zahynula také polovina všech osob.

„Vzhledem k tomu, že těchto přejezdů je pouze čtvrtina z celkového počtu, to jen dále potvrzuje fakt, že kmitající červená světla jsou leckdy řidiči motorových vozidel brána na lehkou váhu. Často vjíždějí na koleje ještě bezprostředně poté, když výstražná světla začnou blikat. První automobil většinou koleje přejede, jeho následovníci však již takové štěstí většinou nemívají. Řidiči se také pokoušejí přejet přejezd ihned po průjezdu vlaku i přesto, že červená výstražná světla stále blikají. Neuvědomují si ale, že ve velmi krátkém časovém sledu může po stejné nebo druhé koleji přijíždět další vlak, a vjedou přímo před něj,“ varoval mluvčí drážní inspekce.

Podle jeho slov však nemůže být řeč o tom, že železniční přejezdy jsou nebezpečným místem. „Pokud by řidiči automobilů ve všech bodech respektovali zákon o provozu na pozemních komunikacích, nemusely by ročně u nás umírat desítky lidí,“ doplnil.