„Dříve byla pro zahájení správního řízení s přistiženým řidičem zapotřebí i krevní zkouška, nyní stačí pouze dechová,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů.

Do správního řízení podle Valentových slov postupuje také osoba, která řídí pod vlivem alkoholu, ale odmítne se podrobit dechové zkoušce. „Takový člověk je pak podle zákona posuzován jako opilý a hrozí mu sankce od 25 do 50 tisíc korun, nebo zákaz činnosti na dobu od jednoho do dvou let,“ upřesnil mluvčí.

Krevní zkoušce se ovšem nevyhne ten motorista, který při testu na přítomnost alkoholu nadýchá více než jedno promile. „Poté je proti němu zahájeno trestní stíhání. Alkohol za volant jednoduše nepatří. V řadě případů je totiž právě on příčinou dopravní nehody,“ varoval motoristy Valenta.

To, že v případě havárie nemusí její účastníci volat policisty, pokud je škoda menší než 100 tisíc korun, je už všeobecně známá věc.

Kdy ale policisty aktéři karambolu volat musejí? „Pochopitelně v případě, kdy je škoda vyšší než 100 tisíc korun. A pak také v okamžiku, kdy dojde ke zranění některého z účastníků nebo vznikne škoda na majetku třetí osoby či dojde například k poškození pozemní komunikace. V takovém případě je nutné volat policii vždy!“ upozornil veřejnost policejní mluvčí.

Povinností účastníků nehody je pak bezpečně označit její místo, poskytnout potřebnou pomoc zraněným, vyčkat na místě až do příjezdu policistů a poté s nimi spolupracovat.