Nejtragičtějším obdobím byla loni noc z 27. na 28. května, kdy při dvou dopravních nehodách bohužel zemřelo 6 osob. "Tragická dopravní nehoda u Dolního Žandova na Chebsku si vyžádala tři oběti. O několik hodin později došlo k dopravní nehodě u Žalmanova na Karlovarsku, při které zemřely tři osoby," sdělil mluvčí.

Při dopravních nehodách bylo v loňském roce 60 lidí těžce zraněno, což je o 18 méně než v roce 2022. Lehce zraněno bylo v minulém roce 670 osob, tedy o 17 více než v roce předchozím. Hmotná škoda při dopravních nehodách loni činila zhruba 158 milionů korun.

"V roce 2023 byl nejčastější příčinou dopravních nehod nesprávný způsob jízdy, a to 1759 případech, což je zejména nevěnování se řízení motorového vozidla a situaci v silničním provozu. Další nejčastější příčinou dopravních nehod byla například nepřiměřená rychlost ve 400 případech a nedání přednosti ve 229 případech. Bylo zaznamenáno méně srážek s lesní zvěří či domácím zvířetem než v předchozím roce. V roce 2023 bylo zaznamenáno 116 srážek s lesní zvěří a 9 srážek s domácím zvířetem. V obou případech je to snížení o čtyři srážky než v roce 2022," vyčíslil mluvčí.

Nejčastěji docházelo loni k dopravním nehodám v pátek, konkrétně se stalo 454 dopravních nehod, a ve čtvrtek, 428 dopravních nehod. Naopak k nejméně dopravním nehodám docházelo během nedělí, kdy policisté řešili 323 dopravních nehod. Největší pokles dopravních nehod byl evidován v sobotu. Během tohoto dne bylo o 45 dopravních nehod méně než v roce 2022, kdy bylo 303 dopravních nehod.

V obci se stalo 1783 nehod a mimo obec jich bylo 887. Na dálnici došlo k 124 dopravním nehodám, což je o 28 dopravní nehod více než v roce 2022. Na silnicích prvních tříd došlo k 317 dopravním nehodám, na silnicích druhých tříd k 381 dopravním nehodám a na silnici třetích tříd k 400 dopravním nehodám.

"V roce 2023 byly na území Karlovarského kraje vyhlašovány dopravně bezpečnostní akce zaměřené na celkový dohled nad bezpečnostní a plynulostí v silničním provozu, zejména pak na dohled nad jízdou pod vlivem alkoholických nápojů a jiných návykových látek, nevěnování se řízení motorového vozidla, používání pásů a zádržných systémů a dodržování stanovených limitů rychlosti jízdy. Dopravní policisté se rovněž zaměřili na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, kterými jsou chodci, cyklisté a řidiči motocyklů.

Taktéž bylo v roce 2023 vyhlášeno mimořádně několik dopravně bezpečnostních akcí zaměřených na kontrolu motorových vozidel, a to zejména v rámci nelegální migrace," uzavřel Jakub Kopřiva