Pozůstalí jedné z obětí tragické havárie u jihočeských Nažidel zřejmě nezískají odškodnění od řidiče Pavla Krbce, jenž seděl za volantem autobusu. Nejvyšší soud (NS) vyhověl Krbcovu dovolání a zrušil verdikt Vrchního soudu v Praze, který přiznal manželskému páru za smrt syna dohromady 200.000 korun.

Podle NS Krbec jako zaměstnanec nevybočil z rámce plnění úkolů svěřených zaměstnavatelem, a tak zodpovědnost za nemajetkovou újmu nenese, ačkoliv prokazatelně chyboval a byl za to pravomocně odsouzen. ČTK to zjistila z databáze rozhodnutí. Vrchní soud vycházel z toho, že Krbec porušil řadu předpisů. Jel příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Navíc padělal osvědčení o profesní způsobilosti řidiče. „Bylo by v rozporu s požadavkem na spravedlivé rozhodnutí, aby také on nenesl část odpovědnosti za popsaný zásah,” uvedl vrchní soud.

NS ale dospěl k opačnému názoru, podle kterého zaměstnanec neodpovídá přímo postižené fyzické osobě, ale svému zaměstnavateli. Výjimkou jsou jen vyložené excesy, kdy zaměstnanec extrémně vybočí z plnění svěřených úkolů. Za takový exces nelze podle NS automaticky považovat jakékoliv chování zaměstnance, kterým někomu způsobí nemajetkovou újmu, nebo dokonce spáchá trestný čin. Takovým excesem prý není ani Krbcova havárie.

„Ač si je dovolací soud plně vědom skutečnosti, že první žalovaný (Krbec) v rozhodné době porušil řadu povinností (a to i v intenzitě trestného činu), přesto ze spisu nevyplývá, že by toto jednání bylo možno kvalifikovat jako exces,“ rozhodl Nejvyšší soud. Vrchní soud musí případ projednat znovu a bude při tom vázán názorem nadřízené instance. Justice už v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu, z něhož se více než padesátičlenná výprava vracela autobusem. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel. Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce.

Krbec si za tragédii vysloužil osmiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Odpykal si pět let a loni byl propuštěn na podmínku.

Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.⋌