Podle odhadu úřadů zbývá – necelé tři měsíce před zákazem – vyměnit až 150 tisíc kotlů. Kdo by na podzim zatopil ve starém kotli, riskuje pokutu až 50 tisíc korun, a to opakovaně.  Čím ale starý kotel nahradit? Topit dřevem a biomasou, tepelným čerpadlem či soláry? Deník.cz od června startuje nový seriál Konec starých kotlů.

První díl seriálu Konec starých kotlů nabídneme už v sobotu 1. června v Deníku a na Deník.cz.

Každou sobotu na webu i v printovém vydání přineseme přehled hlavních změn, užitečné rady, rozhovory s odborníky i přehled důležitých informací o dotacích, které lze na pořízení nového topení stále získat.

„Celý letošní rok je ve znamení masivních nákupů různých druhů kotlů a systémů vytápění. Protože jde o deseti- až statisícové investice, Deník.cz chce být čtenářům užitečným partnerem při takového zásadní změně, která chod domácností ovlivní na dlouhou dobu dopředu,“ říká šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Ačkoli do zákazu starých kotlů zbývají už jen necelé tři měsíce, nic není ztraceno. Úřady vědí, že tak rozsáhlou změnu kotlů nelze stihnout, a stát proto přišel s mírným změkčením.

Kdo si nový a ekologičtější zdroj topení alespoň do září objedná a prokáže se objednávkou či fakturou, úředníci to vezmou v potaz a pokutu domácnosti zatím udělovat nebudou. Topenářské firmy a prodejci kotlů jsou ale už nyní zahlceni. Výměnu proto není radno odkládat.

close Deník.cz od června startuje nový seriál Konec starých kotlů. info Zdroj: Deník zoom_in Seriál Konec starých kotlů 

1. června. Zákaz neekologických kotlů  - otázky a odpovědi: proč budou zakázány, jak se posunoval termín zákazu, jaké můžete čerpat dotace.

8. června. Jarní nákupy uhlí a dřeva – Budete dál topit pevnými palivy? Ušetřit lze právě teď. Topivo by se vždy mělo doplňovat hned po sezoně, kdy jsou ceny nejnižší.

15. června. Jak poznám, že mám starý kotel? Až 150 tisíc domácností má nevyhovující kotel. Pokud nedělali pravidelné revize, lidé o tom často ani nevědí.

22. června. Čím je možné nahradit uhlí. Výhody a nevýhody -  pořizovací náklady a provozní náklady na jednotlivé druhy vytápění.

29. června. Výměny kotlů v krajích a dotace - srovnání počtu vyměněných kotlů v jednotlivých krajích a výhledy, kolik peněz pro své občany mají stále k dispozici.

13. července. Kontroly a pokuty: co hrozí těm, kteří si kotel nevymění, kdo a jak to bude kontrolovat.