více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 30. 03. 2017 v 08:15

Deník pořádal setkání s hejtmankou karlovarského kraje na téma proměny kraje

Karlovy Vary - Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová diskutovala s představiteli významných institucí a firem z regionu.

Deník pořádal setkání s hejtmankou  karlovarského kraje na téma proměny kraje
 
8:15

Vítáme vás u on-line reportáže ze setkání s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Vildumetzovou s představiteli významných institucí a firem z regionu.

8:24

Do sálu hotelu Dvorana v Karlových Varech pomalu přicházejí první hosté dnešní debaty.

8:33

Mezi hosty, kteří již dorazili, jsou například panelisté Jiří Jiránek (ředitel odboru kanceláře krajské pobočky úřadu práce Karlovy Vary) či ředitel Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Stanislav Kříž. Přítomen je i moderátor dnešní diskuze a šéfredaktor Karlovarského deníku Vladimír Meluzín.

8:53

Malý sál hotelu Dvorana je téměř plný. Většina hostů se již posadila a očekává začátek akce, který je naplánovaný na 9 hodin.

8:58

Všichni hosté jsou na místech, debata začíná. Slova se ujímá šéfredaktor Karlovarského deníku Vladimír Meluzín, který účastníky diskuze vítá.

9:01

Moderátor předal slovo hejtmance Karlovarského kraje Janě Vildumetzové a požádal ji o představení hlavních priorit krajské koalice.

9:02

Hejtmanka hovoří o nástupu koalice do vedení kraje. Následuje představení problémů kraje - nízká průměrná mzda, odliv mladých lidí, kteří odcházejí studovat jinam.

7609211
9:08

Jana Vildumetzová mluví o rozpočtu kraje na rok 2017, který musela koalice schválit. "Rozpočet byl připraven se schodkem 1,1 miliardy, nám se jej podařilo redukovat na 700 milionů korun," řekla hejtmanka.

9:11

Hejtmanka zmiňuje dálnici D6. V letošním roce by mělo být zhotoveno dalších 16 kilometrů, mimo jiné u Řevničova.

9:16

Jana Vildumetzová hovoří o významných akcích kraje a absenci marketingu Karlovarského kraje. Navazuje problémem místního letiště, kterému klesl počet odvbavených cestujících. Nepomněla ale ani nově zřízenou pravidelnou linku mezi Vary a německým Düsseldorfem.

9:20

Problémem letiště je podle slov hejtmanky příliš úzká přistávací plocha, kdy na místní letiště řada dopravců odmítá létat. Jde o problém, který je potřeba vyřešit, výjimka pro letiště je platná již pouze na další dva roky.

9:22

Průmysové zóny jsou dalším tématem, které Jana Vildumetzová komentuje. Karlovarský kraj je pro podporu průmyslových zón, nesouhlasí ale rozdělováním státní podpory. "Byla by potřebnější v sokolovské zóně, stát však chce dotovat zónu v Chebu," uvedla hejtmanka.

9:25

Jedním z problémů regionu je dle hejtmanky také nedostatek zdravotních sester i lékařů, jejichž stavy se nepodařilo navýšit ani náborovou kampaní.

9:31

Hejtmanka zmiňuje heliport Karlovarské nemocnice, který byl původně nevyhovující pro těžký armádní vrtulník Sokol, který využívá letecká záchranná služba v kraji. "Zjistilo se ale, že budova vrtulník unese, a heliport mohl být celé roky využíván. Ptám se, proč tam tedy nepřistával, byly za tím snad jiné zájmy," pozastavila se nad situací. "Dnes už vrtulník přistávat může," dodala.

9:33

Po úvodním slově hejtmanky předal moderátor diskuze slovo generálnímu řediteli karlovarské nemocnice Josefu Märzovi.

9:38

Ředitel nemocnice navazuje na slva hejtmanky - problém nedostatku personálu. Zmínil mimo jiné také nedostatek pracovních míst pro partnery svých zaměstnanců, což může případné zájemce demotivovat.

7609361
9:42

Do mikrofonu mluví Vlastimil Argman, generální ředitel karlovarského porcelánu Thun 1794. Také on reaguje na nedostatek zaměstnanců a zmiňuje chybějící pracovní pozice pro muže.

"Řadu problémů, které v kraji máme, si způsobujeme sami," zmínil mimo jiné Argman.

9:48

Moderátor diskuze Vladimír Meluzín předal slovo Jiřímu Jiránkovi, řediteli odboru kanceláře Úřadu práce v Karlových Varech, kterého požádal o přiblížení situace na trhu práce. "Dnes se potýkáme s problémem zaměstnatelnosti. Máme klienty, kteří jsou zkrátka nezaměstnatelní," uvedl Jiránek.

7:52

"Chybí nám tady vzdělávání, ať už zdravotní personál nebo lidé do průmyslu. Studentům říkáme, jací zaměstnanci v kraji chybí, radíme jim. Jejich rodiče se ale často rozhodují při výběru studií jinak," uvedl Jiránek.

9:55

Slova se ujal Gerhard Knop, jednatel Witte Nejdek, jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu. "Nevím, kdo bude zaměstnaný v nových zónách. Již nyní je nedostatek pracovních sil," řekl Knop.

"Nemáme problém sehnat odborníky z jiných koutů republiky, ale máme problém s tím, aby se sem za prací přestěhovali - kvůli nemožnosti zaměstnání svého partnera v našem regionu," vysvětlil Knop.

  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE