VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ádié, karlovarský 'Lázeňáku'?

Karlovy Vary – Vyjádření Miroslava Hrona, bývalého předsedy šermířského oddílu Lokomotivy Karlovy Vary.

29.10.2010
SDÍLEJ:

Miroslav HronFoto: DENÍK/Archiv KD

V sobotu 16. října pořádala Lokomotiva Karlovy Vary už 42. ročník mezinárodního šermířského turnaje v kordu mužů pod tradičním názvem Lázeňský pohár. V novinových zprávách o jeho konání se též objevila informace, že příští rok bude možná vhodnější uspořádat turnaj v jiném městě. Podle mínění předsedy oddílu Lokomotivy Karlovy Vary nejsou pro takový turnaj v Karlových Varech adekvátní prostory.

Dlouho jsem váhal, zda na tuto skutečnost nějak reagovat. Snad se oprávněně mohu pokládat za kompetentního k vyslovení názoru na tuto uvažovanou změnu. Stál jsem totiž v roce 1969 u zrodu prvního ročníku a naposled jsem se na organizaci této akce podílel v roce 2005.

Jak se dařilo zajišťovat stále kvalitnější zahraniční účast (plus kompletní domácí špičku), zvyšovaly se též nároky na místo konání. A že těch míst nebylo málo! Jen pro ilustraci (a bez chronologie): Keramická škola v Rybářích (tělocvična + dvě vyklizené třídy), Slavnostní sál GH Pupp, Pedagogická škola v Drahovicích (dvě tělocvičny), šermírna Lokomotivy Karlovy Vary (+ dvě tělocvičny ZDŠ na Růžovém Vrchu) a hala AC Start na stadionu Závodu míru. Jistě se dal všude najít nějaký nedostatek, ale nevzpomínám si, že bych se u některého z těchto míst setkal s nějakou negativní reakcí. A to zde startovali členové reprezentačních družstev šermířských velmocí Německa, Polska a Maďarska.

Nejvíce mě překvapilo, že se úvaha o pořádání „Lázeňáku“ mimo Karlovy Vary zrodila po dokončení už druhé rekonstrukce šermírny na Růžovém Vrchu (která následovala krátce po dokončení té první, velice kvalitní). Zdůvodněná byla také tím, že umožní pořádání větších a lepších turnajů. Byla tedy vůbec nutná?

Při zachování kontinuity názvu mě pro případné stěhování napadají pouze dvě místa – Mariánské nebo Františkovy Lázně. Pořádat turnaj v Praze si nedovedu dost dobře představit. Dojde- li ke stěhování této nejstarší šermířské soutěže v Karlových Varech do Prahy, pokládám ji za navždy ztracenou. Uváděná zdůvodnění přesunu mi připadají spíše jako (zamlžená) snaha o zbavení se obtížného dědictví. Ano, pořádání „Lázeňáku“ bylo náročné vždy, nikdy mě ale nenapadla myšlenka zbavit se ho.

Miroslav Hron, čestný člen Českého šermířského svazu

Autor článku byl v letech 1955–2006 předsedou oddílu šermu Lokomotivy Karlovy Vary.

Místo události:
29.10.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení