Přesněji řečeno z A týmu BK Lokomotiva Karlovy Vary se stane Basketbalová akademie Karlovy Vary a mistrovská utkání bude hrát v nové hale na míčové sporty v KV Areně. „To jsou jenom dvě změny. Jinak jich je mnohem více," říká manažer klubu Roman Maleček na úvod.

Další změnou bude spojení celků s basketbalovou Spartou Praha. „Po loňské ne zrovna úspěšné sezoně, kdy se A tým zachraňoval na poslední chvilku a juniorky hrály na chvostu tabulky, jsme se rozhodli udělat radikální řez. Rozhodli jsme se vsadit na dvou- až tříletý cyklus s důrazem na mládež," pokračuje Maleček a přidává: „Jednak se rozšířila přípravka. Spolupracujeme se čtyřmi školami. Dále pak hrajeme všechny nejvyšší mládežnické, kromě juniorské extraligy U19. Tady jsme se dohodli se Spartou, která má aktuálně první dva nejlepší týmy U19 a U17 v republice, že je podpoříme našimi hráčkami a oni zase doplní náš A tým. To je jen ve zkratce nastínění spolupráce."

Reorganizací projde také A tým. V dresu se již nebudou objevovat zahraniční akvizice, ale vsadí se na dravé české mládí. „První celek bude nastupovat do soutěže BA Karlovy Vary. Tedy alespoň prozatím. Aktuálně se snažíme oslovit nějakého generálního partnera, který by se měl objevit v názvu. Jinak hlavní trenérkou týmu bude Marcela Kramer, která již v minulosti působila v Karlových Varech. Vedla i třeba například Slavii Praha, Strakonice a v poslední době měla pod palcem juniorské celky Sparty Praha. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli vsadit právě na ni," začal Roman Maleček konkrétně vypočítávat změny v A týmu.

Další, jak už bylo avizováno, bude na jednotlivých postech. „Ze stávajících hráček počítáme s Danou Kušlitovou, které je třiadvacet let. I když je ještě mladá, tak bude již patřit mezi ty starší. Dále pak samozřejmě s našimi ještě juniorkami Karolínou Malečkovou a Evou Moučkovou. Z těch zkušenějších, doufám, že se holky neurazí, když řeknu babiček, pak tu zůstanou Blanka Sedláčková a Jana Houdková. Obě ale budou muset podstoupit důkladné zdravotní prohlídky. Nechceme, aby obě většinu sezony promarodily nebo nastupovaly s nějakými omezeními. Jinak Jitka Eisnerová se rozhodla pokusit se o dalšího člena rodiny," přidává manažer Lokomotivy.

První tým dnes již BA Karlovy Vary bude dosahovat věkový průměr necelých dvacet let. „Hodně omladíme. Naším cílem nebylo to, aby holky, které přijdou ze Sparty, Hradce Králové nebo Slovanů, jen paběrkovaly. Dáme jim možnost, aby se děvčata stala vůdčími osobnostmi týmu a ukázala, co v nich je. Já osobně si myslím, že to je v současnosti asi to nejlepší, co můžeme pro český basketbal a potažmo nově vyrůstající reprezentantky udělat," věří Maleček ve zdárný průběh celého projektu.

Další, co bude od nové sezony nové, bude místo konání mistrovských zápasů. „A-tým bude hrát a trénovat v nové hale na míčové sporty KV Areny. Utkání budeme hrát v neděli a momentálně budeme jednat s hokejisty o časech zahájení. Byli bychom rádi, kdyby mezi hokejovou extraligou a ŽBL byl určitý časový rozestup. Nejde jen o to, aby diváci mohli klidně přejít z jednoho místa na druhé, ale také o to, aby ti, co přijedou jen na basketbal, si v klidu zaparkovali na místa, která uvolní diváci po hokeji," vysvětluje šéf klubu.

Tréninkové dávky budou pro hráčky časově dosti náročné. „Budeme trénovat na více místech. Úterý a čtvrtek se bude pracovat v Praze na Spartě. Středa a pátek budeme v KV Areně a v pondělí budou probíhat tréninky individuálně jak v Praze, tak v Karlových Varech. Vypadá to složitě, časově náročně a finančně draze, ale nebude tomu tak. Polovinu týmu budou tvořit hráčky Sparty, které budou nastupovat do utkání i v extralize juniorek. Polovinu týmu budou naše holky a my samozřejmě chceme, aby vše na cestování bylo vyvážené. Co se týče finančních nároků, na to odpovím jednoduše. Pokud bychom měli v týmu tři zahraniční hráčky, tak nás to vyjde o nějakých šedesát procent dráže, než když budeme cestovat Karlovy Vary – Praha a zpět," uzavírá Maleček.