Jak se píše historie? Někdo se do dějepisných učebnic dostane jako odvážný vojevůdce, někdo zase jako mazaný vynálezce.
Ale vstoupit do dějin lze mnoha způsoby…

Jeden z nich předvedly v minulých dvou týdnech české basketbalistky na mistrovství světa v Karlových Varech, Brně a Ostravě.
Na domácím mistrovství světa sice zlato nezískaly, ale i lesk stříbrných medailí je něčím, co se neobjevovalo ani v těch nejdivočejších snech.
Finále proti suverénním Američankám bylo už jen sladkou třešničkou na dortu basketbalové slávy.

Porážka o dvacet bodů nezkazila náladu ani českým hrdinkám, ani šesti tisícům fanoušků v karlovarské hale.
„Krásný pocit,“ dojatě hlesl trenér Lubor Blažek. „Celé ty tři měsíce, co jsme byli spolu, byly skvělé. Všechny hráčky mi budou chybět,“ dodal kouč s tím, že neví, bude–li na lavičce pokračovat.

„Bylo to vynikající mistrovství, čeští organizátoři odvedli dobrou práci,“ ocenil tuzemské pořadatelství prezident Mezinárodní basketbalové federace Yvan Mainini.

Boj o zlato ovšem nebyl tím, co se vrylo do paměti českým fanouškům.

Vzpomínat se bude hlavně na epické bitvy s obhájkyněmi titulu Australankami ve čtvrtfinále a s Běloruskami v semifinále. Právě v prodloužení nervy drásajícího souboje s Běloruskem se naplno ukázala vnitřní síla výběru kouče Blažka.

„Jsem ráda, že jsme všem škarohlídům ukázaly, jaké máme kvality,“ usmívala se šťastná kapitánka Hana Horáková, která byla po finále vyhlášena i nejužitečnější hráčkou šampionátu.

„Je čest pracovat s takovým týmem, který tady máme,“ doplnil ji trenér Blažek. „Ale poděkovat musím všem. Celému realizačnímu týmu, federaci, jaké nám vytvořila podmínky, fanouškům,“ dodal.

Hned jak připadlo pořadatelství světového šampionátu České republice, bylo jasné, že veřejnost bude chtít medaili.
A je až neuvěřitelné, že trnitá anabáze Blažkova výběru opravdu vyvrcholila bojem o zlato.
„Jsem ohromně šťastná. Sešla se tady úžasná parta, bude se mně krásně končit,“ zářila velezkušená pivotka Ivana Večeřová.
Ta se hned po utkání ve sprše šampaňského rozloučila s reprezentací.

Kromě Horákové byla do elitní pětky turnaje zvolena ještě střelkyně Eva Vítečková, jejíž jistá ruka posílala do košů soupeřek míče ve zlomových okamžicích postupových zápasů.

„Je fakt, že takhle jsem u basketu ještě nebulela, s ničím se nedá rovnat to, co tady zažívám. A prohrát s Američankami o dvacet bodů není špatný,“ řekla Vítečková.

Nezbývá než souhlasit s vyprodanou halou, která dlouhé minuty vestoje burácela oslavný chorál: „Holky, děkujem, holky, děkujem!“