Během tříkilometrové trati totiž běžci budou muset absolvovat povinný pitný režim, kdy budou střídavě pít mléko a pivo. „Jedná se o recesistický závod, přičemž se poběží podle fáborků po účelových komunikacích lesem a mezi loukami,“ vysvětluje Roman Šilpoch, předseda pořádajícího Spolku přátel Počeren a Josefa Loschmidta.

Abertamský sprint přilákal na start závodu devadesátku mašérů, kteří se představili v patnácti kategoriích. Foto: Daniel Seifert
PODÍVEJTE SE: Psí spřežení opanovala Abertamy

„Než běžec vyrazí na trať, musí vypít deci mléka,“ prozrazuje předseda s tím, že připravené bude i bezlaktózové mléko pro alergiky. Start závodu je naplánován na 14. hodinu na konci obce Mírová ve směru silnice do Jimlíkova, kde ji přetíná horkovod z Vřesové, odkud se vydají účastníci do cíle, který je stanoven v hospůdce na hřišti v Počernech.

„Po zhruba každých pěti stech metrech budou zastávky, u kterých budou závodníci na střídačku pít třetinku piva a na dalším decku mléka. Končí se v hospůdce na hřišti v Počernech dopitím poslední třetinky piva, až pak se změří výsledný čas,“ upozorňuje Šilpoch na povinný režim, který běžci budou muset během závodu dodržovat.

Karatisté Březové a Sokolova úspěšní na mistrovství světa.
Karatisté Březové a Sokolova úspěšní na mistrovství světa

Startovné je pro nečleny spolku padesát korun, přičemž děti mají startovné zdarma. „Na rozdíl od dospělých budou pít na stanovištích decku limonády. Pro nejlepší závodníky v mnoha dětských, dámských a pánských kategoriích budou připraveny drobné ceny a také medaile s vyobrazením zapomenutého génia fyziky a chemie Josefa Loschmidta,“ dodává k závodu předseda spolku.

„Jedná se o 63. ročník závodu, přičemž před více než sto lety s jeho pořádáním přišel Míra Krušný z Mírové. Na začátku tohoto tisíciletí se uskutečnilo několik dalších obnovených ročníků. Nyní bude tradice obnovena podruhé,“ připomíná oblíbenost závodu pamětník pivomléčných běhů Karel Soukup z Mírové.