Ve vánoční atmosféře lázeňského centra Karlových Varů se v pondělí 26. prosince rozjede na plné obrátky již 5. ročník mezinárodních závodů v běhu na lyžích v rámci projektu Carlsbad Ski Sprint 2011. I tentokrát budou světoznámé lázně na třídě T. G. Masaryka hostit špičkové týmy v běžeckém lyžování. Letos pozvání na tento prestižní závod přijalo Německo, Slovensko, Rakousko, Polsko a Rusko.

Českou republiku pak bude reprezentovat opět božídarský rodák Lukáš Bauer ve dvojici s Martinem Koukalem. „Jedná se o unikátní evropský projekt. V současné podobě je na úrovni Světového poháru v běhu na lyžích,“ vysvětloval na úvod Martin Müller z pořádající agentury. V letošní sezoně je vrcholem v běžeckém lyžování Tour de Ski, která začíná dva dny po Carlsbad Ski Sprintu. Kromě závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě jsou závody Carlsbad Ski Sprint jediný mezinárodní závod v běhu na lyžích na území České republiky.

Letošní novinkou bude večerní lyžování pro veřejnost. Veřejnost si bude moci v neděli 25. prosince od 19.00 do 21.00 hodin projet trať, na které se druhý den budou prohánět mezinárodní týmy v čele s Lukášem Bauerem. Nebudou chybět ani dětské závody. V letošním roce byly otevřeny pro všechny registrované lyžařské kluby v ČR.

Technické přípravy, systém závodu:

Na trať závodních parametrů bude preparováno 1500 m3 sněhu uměle vyrobeného na sjezdovce v Abertamech. Na trati vedoucí po frekventované třídě T. G. Masaryka změří své síly závodníci systémem tzv. amerických štafet (štafety dvoučlenných družstev) ve sprintu volnou technikou. Instalace samotné akce začínají 25. prosince v 6.00 hodin. Akce s sebou přináší také omezení v silničním provozu.

V termínu od 25. 12. od 5.00 hodin do 27. 12. do 8.00 hodin bude úplná uzavírka nábřeží Osvobození od ulice Zahradní po křižovatku s ul. Varšavskou, třída T. G. Masaryka - v úseku od České pošty po drogerii Rossmann, ulice Zahradní - v úseku od č. p. 27 k budově České pošty, a Poštovní most. Zcela uzavřeny budou také Smetanovy sady. Průchod bude zajištěn pouze podél Lázní V.

Na třídě T. G. Masaryka bude zajištěn průchod pro chodce a průjezd pro případné potřeby složek Integrovaného záchranného systému. Provoz při průjezdu IZS bude řízen Policií ČR, Městskou policií Karlovy Vary a pořadatelskou službou. „Předem se omlouváme za komplikace spojené s přípravou tratě a prosíme všechny, kterých se to dotkne, o pochopení pro tuto vrcholnou sportovní událost v Karlových Varech. Věříme, že možnost vyzkoušet si lyžování v centru vlastního města, ale i velká mediální reklama, kterou taková akce pro město znamená, za to rozhodně nám Karlovarákům stojí. Určitě ale zveme i všechny zájemce mimokarlovarské,“ uvedl Petr Kulhánek, primátor města Karlovy Vary. V rámci doprovodného programu pak vystoupí Kamil Emanuel Gott.

Výsledky, 2010 - 1. Petr Novák, Dušan Kožíšek (CZE), 2. Lukáš Bauer, Martin Jakš (CZE), 3. Erik Hanel, Lars Hanel (GER).
Program: 15.00 závody dětí, dorostu a juniorů, 17.00 povánoční koncert K. E. Gotta, 18.00 start hlavního závodu, 19.30 vyhlášení výsledků hlavního závodu, 19.45 ohňostroj