Po sprintech, ve kterých Novák skončil před branami semifinále na sedmnáctém místě v následující klasické desítce, bral třináctou příčku, když skončil kousek za elitní desítkou.

„Jsem spokojený, ale trochu mě mrzí, že ke konci mi to trochu uteklo. Šest vteřin a byl bych kolem sedmičky. Ale dal jsem do toho všechno,“ litoval v cíli ztracených vteřin Novák.

To však nevěděl, že v závěrečném závodě na dvacet kilometrů volně s hromadným startem se postará o velkou senzaci. Od startu se držel Novák v přední skupince, ve které sbíral i bonusové body za vrchařské prémie.

Novák bral na úvod Světového poháru ve sprintech ve finské Ruce sedmnácté místo.
Novák skončil na úvod Světového poháru v Ruce ve sprintu za branami semifinále

Následně Novák udržel tempo, i když Norové, kteří tahali závod v závěru, přidali řádně na obrátkách. V závěrečném stoupání před cílovou rovinkou pak český panter udeřil, když se pustil do drtivého finiše, na který dokázal reagovat pouze Nor Jensen.

Novák, který zamířil do cílové rovinky z prvního místa, ale nakonec na soupeře v norské kombinéze v dramatickém finiši nestačil i přesto si připsal na účet životní úspěch. Tím si tak řádně vylepšil své maximum, kterým byla 4. příčka ve sprintu klasickou technikou na šampionátu v Planici.

„Je to velké zadostiučinění a samozřejmě to je obrovský úspěch, byť v cílové rovince jsem udělal poměrně velkou chybu. Musím se z toho ponaučit do příště, snad už to vyjde," řekl zklamaně v cíli Novák. „Měl jsem to vyhrát, ale na stadionu jsem ve finiši nechal Jensena, aby mě přeskočil, a to mě mrzí. Nicméně pro české lyžování je to určitě velký úspěch, pozdvižení a ukázka toho, že když se tým spojí dohromady a jsme trpěliví, že to jde a půjde to i v budoucnu," doplnil závěrem k úspěšnému vystoupení ve Finsku Novák.

Ruka, 20 km volně s hromadným startem: 1. Jenssen (Nor.) 48:08,9, 2. Novák -0,7, 3. Amundsen (Nor.) -2,1, 4. Vermeulen (Rak.) -3,6, 5. Krüger -3,6, 6. Golberg (oba Nor.) -3,8, …65. Fellner -3:43,2. Průběžné pořadí SP (po 3 z 34 závodů): 1. Amundsen 229, 2. Golberg 215, 3. Novák 209 (Česko), 4. Valnes 202, 5. Klaebo 202, 6. Nyenget (všichni Norsko) 183.