České basketbalistky nedotáhly do zlatého konce svoji jízdu domácím světovým šampionátem. V dnešním finále v Karlových Varech prohrály s týmem Spojených států 69:89 a po zápase si před vyprodanou halou pověsily na krk stříbrné medaile, stejně jako v roce 1971 ještě ve federální éře. Třetí na MS skončily Španělky.

„Prohrály jsme, ale i tak jsme si to užily. Škoda chyb na začátku druhé půle, kdy nám utekly a už to bylo těžké zvrátit. Ale i tak krása,“ řekla Eva Vítečková.

Češky ve finále držely naději na možné senzační vítězství až do začátku třetí čtvrtiny, kdy ztrácely jen dva body, ale pak soupeř drtivě nastoupil a po vyhraném dvouminutovém úseku 15:2 vyrazil do klíčového trháku. Američanky mají už osmý světový titul a po předloňském vítězství na olympiádě potvrdily svoji současnou nadvládu. Dnešním triumfem si zároveň zajistily účast na OH v Londýně v roce 2012.

České hráčky atmosféru světového finále zažily po 39 letech, a přestože jejich soupeř ze Spojených států byl po předchozích osmi jasných výhrách na turnaji velkým favoritem, toužily po důstojné rozlučce. Americký tým, s nímž v generálce na mistrovství prohrály o 17 bodů, chtěly zaskočit zónovou obranou a sázely na to, že soupeřkám tolik nepůjde střelba z dálky.

Trenér Blažek musel brzy improvizovat v sestavě, když se už po 20 vteřinách zranila Veselá, která tak nemohla předvést své umění proti hráčkám, které zná výborně ze svého letního působení ve WNBA. Reprezentantky ale i bez Veselé hrály odvážně, Američanky se prosadily až při svém šestém střeleckém pokusu z trestného bodu.

Zámořský tým stále vedl, ale Češky se dlouho držely v dosahu. Na začátku se opíraly o dalekonosné pokusy Elhotové. V obraně však doplácely na horší doskok, kde soupeř ukázal svou jasnou fyzickou převahu a vytvářel si hodně opakovaných příležitostí k zakončení.

V prvním poločase bylo Češkám nejhůře, když v 16. minutě ztrácely dvanáct bodů, navíc se nedařilo tradiční kanonýrce Vítečkové. Pak jim zase z krize pomohla kapitánka Horáková svými zisky i bodovým příspěvkem. Sedmibodová šňůra těsně před přestávkou zvedla ze sedadel šest tisícovek diváků, kteří nadšeně aplaudovali, když se Češky přiblížily na rozdíl pěti bodů (35:40).

Nadšení hned na začátku třetí čtvrtiny ještě víc podnítila svým košem Pecková, ale pak Američanky zavelely k velkému nástupu. Dvouminutový úsek vyhrály drtivě 15:2, oproti prvnímu poločasu výrazně zvedly úspěšnost střelby ze střední a dlouhé vzdálenosti a nekompromisně potrestaly i několik ztrát českého týmu.

V útoku zářily Taurasiová, McCoughtryová a Birdová, za sedm minut se už náskok amerického celku vyšplhal na 62:41 a finálová senzace se zdála být odvrácena. Nebýt košů Kulichové, která se po poločase rozehrála k velkému představení, a Peckové, bylo manko ještě větší.

Češky ale velké finále nehodlaly v předstihu vzdát, energii do nich neúnavně pumpovali i diváci, kteří na startu čtvrté čtvrtiny rozjížděli mexické vlny, byť Američanky jasně vedly. Bojovnému českému týmu se podařilo nástup soupeře zadržet, a přestože bylo o triumfu Američanek dlouho před koncem jasno, vysloužily si Češky stejně nekončící ovace vestoje. Ve stejné pozici končily finále i obě lavičky. (ČTK)