Vyvrcholením nohejbalové sezony 2010 na nejvyšší úrovni byl mezinárodní turnaj UNIF FOUNDING CUP, který se o víkendu konal v Nymburku. Své želízko v ohni tam měl i karlovarský nohejbal.

Turnaj byl první akcí nově ustavené světové nohejbalové federace UNIF (Union Internationale de FutNet). K jejímu založení vedla hrubá nespokojenost národních svazů nohejbalově vyspělých zemí s činností, či spíše nečinností mezinárodní federace FIFTA, kvůli níž se např. Česká republika odmítla zúčastnit letošního MS v Turecku. Ustavena letos v říjnu v Ženevě uspořádala UNIF o uplynulém víkendu první mezinárodní turnaj na nejvyšší úrovni právě v Nymburku.

Turnaj, který byl vypsán pro muže, juniory a ženy, přilákal do Čech reprezentace pěti evropských zemí. V soutěžích mužů a juniorů se střetly národní týmy Česka, Slovenska, Švýcarska a Francie a v turnaji žen poměřily síly Česko, Slovensko, Švýcarsko a Dánsko. Každé utkání se skládalo ze zápasu dvojic, trojic a singlu hraných na dva vítězné sety podle nových pravidel. Nové je zejména bodování – set se hraje do 11 s rozdílem dvou balonů (11:9), pokud žádný ze soupeřů dvoubodový rozdíl nedosáhne, končí se 15. bodem (15:14).

Nymburské klání opět dokázalo, že na absolutní špici světového nohejbalu jsou pořád ještě obě země bývalého Československa, velice kvalitní nohejbal ale předvedli i neustále se lepšící Švýcaři.

„Švýcarský nohejbal je čím dál lepší, tady se určitě rodí nová nohejbalová velmoc, se kterou budeme mít čím dál víc práce. V semifinále s námi vyhrál Mazza Gregoire singl, když ve 2. setu porazil Karla Hrona 14:12 a ve 3. setu Ondru Víta 11:8, a taky ve dvojkách nás hodně potrápili,“ ocenil výkony nohejbalistů ze země helvétského kříže kapitán karlovarského extraligového týmu SK Liapor Witte Jan Vanke, který v Nymburku reprezentoval Česko ve trojicích.

Nakonec se ale přece jen ve všech kategoriích a ve všech disciplínách hrálo česko – slovenské finále a přestože Češi měli v Nymburce výhodu domácího prostředí, vyšlo z turnaje vítězně Slovensko. Vzájemný česko – slovenský souboj v prestižní kategorii mužů skončil výhrou našich východních sousedů 4:2.

O první výhru Česka nad Slováky se zasloužila trojka Jan Vanke, František Kalas a Libor Chytra se střídajícími Doubravou a Pelikánem, když v pátečním semifinále udolali slovenské (a evropské i světové) šampiony Patrika a Martina Perunovy s Jánem Brutovským ve třísetové bitvě 11:8, 9:11 a 11:8. V sobotním finále ve stejných sestavách už dominovali Slováci, když vyhráli ve dvou setech 9:11 a 5:11.

Druhou, avšak podstatně významnější výhru nad Slováky vybojovali Jakub Mrákava s Radkem Pelikánem a střídajícím Jiřím Doubravou ve finále deblů, když porazili Patrika Peruna s Brutovským ve dvou setech dvakrát 11:9, tedy stejným poměrem, jakým v semifinále podlehli.

Ozdobou turnaje singlistů byl první set finálového duelu Karla Hrona se slovenským suverénem Milanem Ižolem, který skončil nejtěsnější prohrou českého mladíka o jediný balon 15:14, ve druhém setu už si ale Ižol zlato pojistil jasnou výhrou 11:7.