VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhá cesta kulturisty za svalnatým snem

Karlovy Vary - S posilováním začal v patnácti letech. Tehdy netušil, kam se se svým koníčkem dostane. Tento rok se Michal kvalifikoval na mistrovství České republiky v kulturistice. Přiblíží nám strasti a radosti ze života kulturisty.

26.5.2018
SDÍLEJ:

Dlouhá cesta kulturisty za svalnatým snem.Foto: Michal Herold

„Člověk musí tenhle sport opravdu milovat, aby vytrpěl kruté diety i těžké tréninky,“ řekl Michal Herold.

Jak dlouho už posiluješ a co tě k tomu přivedlo? Bylo prvotním záměrem dostat se ke kulturistice?
Moje první návštěva posilovny proběhla zhruba před deseti lety. Můj nejlepší kamarád mě tam jednou vzal a od té doby se posilování stalo mým koníčkem a životním stylem. Zkoušel jsem mnoho sportů. Fotbal, florbal, softbal, hokej, cyklistiku, ale jediný sport, který mě takhle hluboko zasáhl, je posilování a fitness. Prvotní záměr nebyl stát se kulturistou, jelikož jsem si nedokázal představit, že bych to někdy dokázal. Jak jsem řekl, před deseti lety mi bylo patnáct a tehdy mé myšlenky směřovaly spíše k tomu, být velký a „namakaný“. Když jsem přišel prvně do fitka, tak jsem vážil nějakých 65 kg a byl drobný. A tak jsem chtěl být velký.

Příprava na soutěž musí mít určitě jasný řád. Jakou dodržuješ pravidelnost tréninků a co dalšího kromě samotného posilování celková příprava obnáší?
Ano, příprava na soutěž je dost o odříkání a dodržování přísných pravidel, a to co se týče jak jídla, tak i pravidelnosti tréninků a předepsaných postupů cvičení. Člověk musí tento sport opravdu milovat, aby „vytrpěl“ kruté diety, těžké tréninky. Tím, že jsem si tímto prošel prvně, tak to bylo opravu těžké a dost jsem bojoval se svou vůlí. Ale když pak na sobě vidíte, že to opravdu funguje, tak jste šťastní a je to určitý druh motivace.

Jistě budeš mít také stanovený jídelníček. Jaká jsou jeho kritéria? Co musí a nesmí obsahovat?
Jídelníček se připravuje závodníkovi přímo na „míru“. Záleží, jestli chce přibírat, nebo shazovat váhu, jaký má typ těla, co se týče spalování, ukládání tuků apod. Záleží na mnoha faktorech. U jídelníčku se hlídá množství přijatých sacharidů, bílkovin, vlákniny, tuků, soli, vody a pak celková energetická hodnota. Každý člověk má specifický jídelníček. Nejde napsat žádný „multifunkční“. Také jsem takové viděl a to mě dokáže fakt namíchnout, když někdo, kdo o tom nemá ani páru, radí druhému, jak a co jíst.

Užíváš nějaké podpůrné látky pro tvorbu svalové hmoty či speciální doplňky stravy?
Doplňky stravy užívám, jsou to takoví pomocníčci, jelikož někdy se to prostě nedá ujíst. A doplňky stravy vám pomůžou dosáhnout daných hodnot. Samozřejmě že by člověk neměl doplňky brát jako náhradu stravy. Maso je základním kamenem pro růst svalů a nikdy ho nenahradíte na sto procent. Dále bych zmínil takzvané nakopávače a spalovače. Jsou to přípravky, které člověka nabudí a dodají mu rychlou energii a nastartují ho. Tělo lépe pálí tuky, cítí se být více nabuzené, podává lepší výkony, tělo se lépe prokrvuje, tudíž se do svalů dostanou rychleji živiny a jsou plnější. Svaly jsou potom prokrvené a tvrdé. Tento účinek ovšem netrvá věčně, takže když jdete z fitka, jste nafouklí, ale do hodiny se vše vrátí do normálu. Určitě bych tyto přípravky nedoporučoval lidem, kteří začínají cvičit. Nejdříve je dobré si zkusit, na co máte od přírody.

Když mluvíš o těchto „nakopávačích“, tak na internetu se lze dočíst, že tyto různé podpůrné látky mohou mít negativní vliv na chování. Pozoroval jsi na sobě změnu chování a nálad způsobenou užíváním těchto látek?
Jistá změna chování po těchto anabolyzérech je. Jste více akční, takoví nabití. Změna nálad určitě byla. Sice ne vlivem těchto látek, ale kvůli nedostatku sacharidů, vody a celkově je člověk podrážděný. Jste dost unavení a bez energie. Když jsem před x lety prvně vyzkoušel tyto látky, tak jsem jistou změnu pocítil, ale není to nic hrozného.

K samotné soutěži… Jaká to byla soutěž a co bylo potřeba udělat pro to, aby ses do ní dostal? Reprezentoval jsi přímo nějaký fitness klub?
Startoval jsem na Mistrovství Čech mužů a žen v kulturistice 2018. Podmínky pro start na této soutěži podání registrace na Svaz kulturistiky, dále přihlášení na danou soutěž a dané kategorie. Poté už to bylo jen na mně. Domluvil jsem se s trenérem, v jaké kategorii budu startovat, a na to jsem se soustředil. Podstoupil jsem dost razantní dietní režim, který způsobil velký úbytek tělesné váhy v krátkém časovém intervalu. Vše pro mě bylo nové, a tak jsem pořádně nevěděl, do čeho jdu, a každý den pro mě byl překvapením, jak tělo dokáže reagovat. Čím více se blížily závody, tím byl režim tvrdší. Startoval jsem za Fitness Eva Plzeň, který mi poskytl vhodné prostředí na přípravu a také cenné rady.

Zmínil ses o trenérovi. Jsi vedený nějakým osobním trenérem?
Přípravou mne provázelo více trenérů. Jmenovitě: Zdena Razýmová, Jaroslav Sukup, Petr Weinlich a Marek Kovářík. První tři jsou špičky ve svém oboru, myslím, že lépe jsem si vybrat nemohl, a patří jim velké díky. Marek je můj nejlepší kamarád už od školky, má spoustu zkušeností a pomohl mi v nejtěžších chvílích diety a byl oporou, když si v hlavě říkáte, zda vám to trápení za to stojí. Rozhovor s ním mě vždycky nakopl dopředu. Jel se mnou jako opora a trenér na již zmíněnou soutěž, kde mi se vším pomohl a poradil.

Soutěžil jsi v kategorii 75 až 80 kilo. Proběhla u tebe během přípravy záměrně nějaká hmotnostní změna kvůli potřebnému zařazení do kategorie?
Připravoval jsem se na kategorii Kulturistika mužů do 75 kilo. Bohužel jsem nedokázal stáhnout váhu pod 75 kilo, a tak jsem ráno v den závodu měl 77,3 kilo, tudíž jsem startoval ve vyšší kategorii, a to Kulturistika mužů do 80 kg. Moje počáteční váha před stahováním byla 95 kg. Zhubnul jsem na danou váhu a zachoval většinu svalů za 43 dní.

Tvé umístění v soutěži sice nebylo na prvních příčkách, ale přece jen to byl první start, první zkušenost. Jaké to v tobě zanechalo pocity? Hodláš pokračovat a účastnit se dalších závodů?
Byly to první závody, takže jsem to tak bral. Šel jsem tam s tím, že chci získat zkušenosti, poznatky apod. Znám závodníky, kteří poprvé vlezli na prkna a hned měli medaile, ale většina z nich má sponzora nebo lepší podmínky pro přípravu. Hrozně moc si cením zkušeností, které jsem posbíral během celé přípravy, a to jak ve stylu cvičení, tak absolvování diet. Hrozně moc mě to nakoplo dopředu, a když jsem odjížděl ze závodů, sám jsem se cítil jako vítěz. Každé závody, každá dieta, nový cvik, rady od zkušenějších, tohle všechno závodníka posouvá dopředu a on se stává lepším. Určitě to nebyly poslední závody, kde jsem vystoupil. Máme s již zmíněným kamarádem společný sen a oba si za ním jdeme.

Kdybys měl ze své první zkušenosti něco poradit začátečníkům, co by to bylo?
Běžte do toho! I když nevyhrajete, dá vám to mnohem více než si o tom číst v časopisech. Poznáte, jaké to je. Na vlastní kůži zjistíte, že pódium nekouše, ostatní závodníci (aspoň co jsem poznal já) fandí jeden druhému a před výstupem na pódium jsme si všichni plácli a řekli, ať vyhraje ten nejlepší. Projít si celou přípravu opravdu stojí za to, člověk si sáhne na své dno. Zjistíte, čeho je vaše tělo schopno. Máte minimální množství jídla a vody, a i přesto jste schopni odcvičit dvoufázový trénink. Tělo je velmi odolné a vydrží fakt hodně.

Existuje nějaký tvůj osobní vzor v tomto sportu a v posilování obecně?
Nemohu říct konkrétní jméno, jelikož mám těch vzorů více. Samozřejmě že jako první je tu Arnold, to je legenda. Dále bych zmínil Ronnieho Colemana, Riche Pianu, Kai Greene. To jsou kulturisti, ke kterým vzhlížím s obdivem. Dalšími vzory jsou Sylvester Stallone, Terry Crews, Jason Statham nebo Dwayne Johnson. Takhle bych mohl pokračovat. Jsou to herci akčních filmů, kteří na sobě museli makat.

Co bylo hnacím motorem, který tě hnal do soutěže? Jaká byla motivace?
Důležitá je podpora kamarádů, kamarádek, rodiny. Bez toho by to nešlo. Dodá vám to jistotu na pódium. Nejste tak nervózní a můžete tam jít v klidu, protože pro své blízké budete vždy vítězem. Já takovou podporu měl a patří jim všem velké díky! Jako největší motivaci bych zmínil, že jsem to chtěl dokázat hlavně sám sobě. Jelikož příprava netrvá pouze měsíc, ale musíte makat pořád, začal jsem se postupně připravovat už od listopadu. Navštívil jsem i jiná fitka, to vám také dodá sebedůvěru, když „hrajete na cizím hřišti“ a všichni na vás koukají, jelikož jste tam cizí a vypadáte jinak než většina lidí ve fitku. Velkou motivací jsou kamarádi, s kterými si o tom můžete promluvit anebo společně cvičit. Mohou vám dopomoci při posledních opakováních, když už fakt nemůžete. Já to štěstí měl a cvičil jsem s kamarádkou, která mi hodně pomohla. Její hláška „duben se blíží“, i když byl leden, mi z hlavy nezmizí nikdy. Když cvičím a už nemohu, tak mi tohle naskočí a to poslední opakování dotáhnu do konce.

Autor: Marie Peterová

26.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POKOJSKÁ, Kontakt: pí Olga, e-mail: info@panoramahotel.cz, Požadujeme:, - přesnost, orientace na zákazníka, komunikační schopnosti a příjemné vystupování, organizační schopnosti, poctivost, spolehlivost, flexibilita, denní směna, odolnost vůči stresu. Pracoviště: Hds - 2, s.r.o. - hotel panorama - 001, Na Vyhlídce, č.p. 158, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Olga Novak, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 28 000 Kč Odborní poradci v peněžnictví Bankovní poradce ČMSS. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme ČMSS., 25 let pracujeme s našimi klienty., Chceme si „vychovat“ dalšího odborníka v oboru finančnictví., Umíme ohodnotit dobře odvedenou práci., Přijď k nám teď.. Pracoviště: Petr datinský - 001, Majakovského, č.p. 707, 360 05 Karlovy Vary 5. Informace: Petr Datinský, +420 604 849 810. Kultura a sport - Kultura a sport Plavčíci, strážci pláží 15 000 Kč Plavčíci, strážci pláží Plavčík. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel v centru KV přijme plavčíka. Pracoviště: Olymp international, s.r.o. - 000, Divadelní náměstí, č.p. 253, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: , . Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením ZDRAVOTNÍ SESTRA V LÁZNÍCH - RANNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem, Pracovní doba: PO - PÁ 6:45 hod - 15:15 hod , Požadujeme ÚSO s maturitou (VOŠ) v oboru specializace pro zdravotnictví, základní znalost NJ, RJ, AJ vítána, klientsky orientovaný přístup, uživatelská znalost PC, schopnost samostatného rozhodování. , Svůj profesní životopis zasílejte na adresu personálního oddělení nebo na e-mail: , nabor@laznejachymov.cz, nebo kontaktujte Evu Kuchařovou, personalistku na telefonním čísle: 702 153 251 nebo 353831308., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, rekreace ve spřátelených lázních, obědy za 22 Kč, možnost plavání v bazénu za zvýhodněné ceny, příspěvky na dětské tábory, odměny k pracovním výročím, zvýhodněný tarif u mobilního operátora, příspěvky na dovolenou a Vánoce.. Pracoviště: Léčebné lázně jáchymov a. s. - 000, T. G. Masaryka, č.p. 415, 362 51 Jáchymov. Informace: Eva Kuchařová, +420 702 153 251.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ABERTAMSKÝ SPRINT – MEMORIÁL JAROSLAVA SVOBODY. Po dva víkendové dny se v Abertamech a jejich okolí proháněla v rámci nominačního závodu na mistrovství Evropy stovka mašérů, která bojovala o účast na blížící se Evropě.
25

Abertamy vzala útokem psí spřežení, bojovala o Evropu

FB Hurrican Karlovy Vary. Ilustrační foto

Kanonýři z Kladna sestřelili osmičkou varské hurricany

Kapitán Karviné Marek Janečka: Baník? Kvalita. Ale na zadek se z něj neposadím

Karviná – Velmi těžká mise čeká dnes od 17 hodin na fotbalisty MFK Karviná, kteří míří do moravskoslezské metropole k regionálnímu derby s Baníkem.

Toužim čeká duel podzimu

Karlovarský kraj – Deváté kolo krajského přeboru přichystalo na víkend opravdu zajímavou porci fotbalových soubojů. Nejtěžší úlohu v něm bude mít Královské Poříčí, tedy předposlední tým tabulky.

Březová i Viktoria budou hájit domácí tvrz, Ostrov na půdě Motorletu

Karlovarský kraj – V jedenáctém kole Fortuna Divize se představí dva zástupci Karlovarského kraje v domácím prostředí, a to Březová a Mariánské Lázně, naopak na půdě soupeře hraje Ostrov.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT