Diváci tentokrát budou ochuzení o žokejská esa typu Ráji, Chaloupky, Srnce či Hinda, kteří se vydali do Bratislavy na Slovenské derby, zůstává tady ale úřadující šampión Václav Janáček a ten bude také ústřední postavou hlavního dostihu dne, tradiční Lázeňské míle – Ceny spol. Aquatherm Group KV s.r.o.

Při pohledu do startovní listiny na první pohled zaujme irský rodák Sharpour, obhájce loňského triumfu v tomto dostihu. Reprezentant stáje Yoko je zároveň nejzkušenějším cestovatelem ve dvanáctihlavém poli. Kromě vítězného Listed dostihu ve Varšavě loni v srpnu okusil ještě dráhu v Lyonu, kde navíc ukořistil 2. místo, Saint-Cloud a především se letos v červnu poměřil se silnou konkurencí na slavné francouzské dráze v Longchamp. V posledním tuzemském startu v červnu zůstal na štítě Blue Corala, který tentokrát do Varů nepřijel a tak jeho absence Sharpourovi nevděčnou úlohu favorita usnadňuje.

Na nemalé šance pětiletého hnědáka můžeme nahlížet také z pohledu trenéra Koplíka, jemuž sice startuje další kůň ve Slovenském derby, ale on dá osobně přednost návštěvě lázeňské metropole.

Neméně zajímavým koněm, a to nejenom z hlediska váhové úlevy, bude favoritova tréninková kolegyně Trinity (ž. Šafář). Tříletá tmavá hnědka má letos na svém kontě dvě dobrá umístění z dostihů nejvyšší kategorie a navíc cenné vítězství ze slovenské Ceny Arvy.

Kdo chce mít při sázení jistotu, neměl by vynechat bělouše Paldoxe (Pulpánová). Sedmiletý valach patří již několik sezon mezi nejužší špičku českých mílařů a na jeho výkonnosti se nikterak nepodepsala ani změna trenéra.

Nevýhodou může být ovšem tentokrát nepřítomnost zkušeného žokeje Jiřího Chaloupky, který valacha v tréninku svého strýce Václava při posledních startech dovedl na 5. a 3. místě. Adeptem na příčky nejvyšší je rovněž čtyřletý hnědák The Joe Mcardle (ž. Koplík). Svěřenec trenéra Töröka se může pochlubit výtečnou bilancí letošních startů – ze 4 dostihů dva vyhrál a dvakrát se umístil jako druhý.

Hard Warrior (ž. Lukášek) svou třídu potvrdil jak v minulé, tak v aktuální sezoně, ve které na zahraničních závodištích nasbíral jedno druhé a dvě 4. místa.

Dvojici koní do dostihu kategorie National Listed posílají manželé Váňovi a minimálně jeden z nich by na dotované místo měl dosáhnout. Hnědák Dantes Peak (Casanova) podává letos stabilně dobré výkony (3 starty a 2 třetí místa) a do té nejlepší společnosti se pomalu propracovává také ryzka Hefner´s Choice (ž. Havelková), mj. třetí z Letní ceny klisen, která se na zdejším závodišti běžela před dvěma týdny.

Výkony stabilního příslušníka jedničkové společnosti Acosse (Verner) zatím nepustily na lepší než na 5. místo, ovšem pokud mu bude průběh dostihu vyhovovat, mohl by se konečně dočkat lépe dotované příčky.

Podobně můžeme hodnotit nedávného karlovarského vítěze dostihu II. kategorie Starfigtera, do jehož sedla se tentokrát vyhoupne jeho trenér Jan Demele. Na Romana Empepora (ž. Pavlíček) sice čeká již šestý letošní start, ale zároveň je patrný výrazný nárůst formy u tohoto čtyřletého svěřence trenérky Maršíčkové, jenž postupně přechází z dostihů trojkové kategorie do jedničkové a prozatím se pokaždé vešel do 3. místa.

Trenér Šavujev se po smůlovaté loňské sezoně opět hlásí o slovo a přiveze hřebce Golden Eagle (Zatloukal), mimochodem čerstvého vítěze z mosteckého dostihu. Ten trojkový test absolvoval ukázkovým stylem start – cíl a tím naznačil velké možnosti. Podobně jako zmiňovaný Roman Emperor je koněm pro překvapení.

Papírová role outsidera připadá na sedmiletého ryzáka Asijského Tygra (Foret), který sice letos dvakrát triumfoval, ovšem ve slabších kategoriích a mezi touto konkurencí může pouze příjemně překvapit.

Závodit budoui účastníci Českého derby

Že půjde o vrcholnou událost letošní sezony na karlovarském závodišti, dokládá také výběr rámcových dostihů. V Ceně spol. Tenza a.s. (II. kategorie, 2.400m) se v poli 10 startujících představí hned pět účastníků Českého derby z posledních tří sezon.

Jedním z nejzajímavějších koní bude předloňský vítěz vytrvaleckého St. Legeru Savignon (ž. Lukášek), ten ovšem stejně tak jako Abascas (Zatloukal) a Tesiov (Pulpánová) absolvuje teprve první letošní běhání.

Této zdánlivé nevýhody by mohli využít již rozběhaní Winky Tinky (ž. Bartoš) a Duplo (ž. Janáček), či nejméně zatížení koně jako Oranzovy Express (ž. Šafář), Spread Your Wings (Casanova) nebo Victory Next (ž. Žalud).

Plně obsazené boxy bude mít i dostih pro dvouleté koně, ve kterém se vítězným koním z jejich životního křtu Sereně (ž. Janáček) a Cosmic Fairovi (Mysliveček) a benjamínkům s minimálně jednou dostihovou zkušeností postaví také čtveřice debutantů.

Atraktivitu slibuje po dohlášení kvintetu překážkářů Cena spol. Kalibra Nova s.r.o. Mezi desítkou koní poutá pozornost osmiletá švédská odchovankyně Shanna (Urbánek), která se pomalu stává relikviářem karlovarského závodiště.

Vítězka z úvodního dostihového odpoledne letošní sezóny a třetí z následujícího dostihového dne se již potřetí objeví na tamním travnatém oválu. Její nejvážnější soupeře můžeme hledat v Chiffovi (Věchet) a Lordu KL (Kašný), bez šancí není ani čtyřletý Casio v sedle s Josefem Váňou juniorem.

Program neděle 19. července - 14.30:rovina, IV. kategorie, 2.000 m, 15.00:rovina, IV. kategorie, 1600 m, 15.30:rovina, III. kategorie, 1600 m, 16.00:Lázeňská míle, kat. NL, 1600m, 16.30:rovina, III. kategorie, 1200 m, 17.00:rovina, II. kategorie, 2400 m, 17.30:steeplechase, IV. kategorie, 3700 m.

Marcela Klingorová