„Danielka je pohodová, téměř šestnáctiletá slečna, která se statečně a zodpovědně potýká se svou nemocí,“ narážela Romana Rajchrtová, nevlastní matka Danielky, na bojového ducha dcery.

Ta však musí svůj denní režim přizpůsobit opakovaným inhalacím a dechovým rehabilitacím.

„Již několik let bez přestávky užívá antibiotika, i přesto několikrát do roka dochází ke zhoršení zdravotního stavu a musí být hospitalizována v Praze na specializovaném oddělení, kde jí jsou podávána antibiotika injekčně formou infuzí a musí podstupovat kyslíkovou léčbu,“ smutně poznamenala Romana Rajchrtová.

Danielka se velmi obává poslední možnosti léčby této zákeřné nemoci, kterou je transplantace plic. Postižena je i slinivka břišní, která neprodukuje trávicí enzymy, proto je nutné před každým jídlem užívat tyto enzymy ve formě kapslí a dodržovat dostatečně vysoký energetický příjem v podobě vysokokalorické stravy.

„Danielka dále musí podstupovat ještě léčbu inzulínem při diabetu závislém na cystické fibróze,“ vysvětluje Romana Rajchrtová.

Během hospitalizace ve FN Motol má možnost Danielka rehabilitovat na novém a velice účinném přístroji Simeox. Ten dokáže naředit velmi hustý hlen, usazený hluboko v průduškách, tak aby jej nemocný dokázal vykašlat, čímž může pozastavit počínající infekci a velmi usnadnit léčbu.

„Při každém návratu z nemocnice pociťuje Danielka sama na sobě velkou úlevu při dýchání, ale bohužel ne nadlouho, obtíže se začínají vracet čím dál častěji,“ poukázala Romana Rajchrtová. Právě užití Simeoxu je doporučováno minimálně jedenkrát za dva dny, v případě zhoršení stavu i dvakrát denně.

„Danielce by velmi pomohlo mít svůj vlastní přístroj Simeox doma a užívat ho dle potřeby. Tento přístroj ani spotřební materiál bohužel zdravotní pojišťovna nehradí,“ zklamaně popisuje současnou situaci Romana Rajchrtová. I přes nepřízeň osudu je Danielka plná pozitivní energie, má spoustu plánů do života a s nemocí bojuje velmi statečně.

„Moc děkuji všem, kteří se ji rozhodnou podpořit a přispějí na zakoupení nového nejúčinnějšího přístroje Simeox, který jí může pomoci se stabilizovat a dýchat sama za sebe,“ vzkazuje srdečné poděkování všem, co se rozhodnou pomoci Danielce, Romana Rajchrtová.

Zájemci o pomoc Danielce Rajchrtové mohou přispět na webové stránce sbírky: https://znesnaze21.cz/sbirka/dychat-sama-za-sebe/.

O nemoci

Cystická fibróza je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje dýchací cesty a trávicí ústrojí. Plíce i přes intenzivní a náročnou léčbu ztrácejí svou kapacitu a dýchání je pro nemocné stále obtížnější. Toto onemocnění nelze vyléčit. Cystická fibróza napadá dýchací cesty a postupně dochází k jejich selhání. Dětem s touto nemocí se říká slané děti. Patronem Klubu nemocných cystickou fibrózou je herec Ivan Trojan.