Utkání Excelsior Ženské basketbalové ligy s pražským USK Praha či brněnským Friscem patří již řádku let k basketbalovým svátkům, tedy aspoň z pozice dalších účastníků nejvyšší basketbalové soutěže žen.

Bohužel však tyto souboje mívají pro ostatní týmy někdy až příliš hořkou příchuť. Něco málo by o tom mohly povídat i basketbalistky karlovarské Lokomotivy. Ty totiž hostily v nedělním podvečeru ve sportovní hale na Jízdárenské právě euroligové USK Praha.
Navíc karlovarský tým sužovala před utkáním početná marodka, a tak bylo připraveno ke svátečnímu duelu pouze šest hráček. Karlovarský trenér Tomáš Holešovský tak povolal navíc k utkání na výpomoc tři dorostenky. Ale ani to nakonec nestačilo, když si Karlovaračky na své konto připsaly vysokou porážku 45:116.

„Jestli se fanoušek na nedělní zápas s loňským mistrem těšil, odcházel asi mírně rozčarován,“ smutnil generální manažer Lokomotivy Roman Maleček. A měl k tomu řádný důvod. Karlovarské družstvo nastoupilo do utkání s velkým respektem, a zkušenější soupeř toho dokázal bodově využít. „Byly jsme si vědomy síly soupeře a situace v našem týmu, kde bylo připraveno k zápasu pouze šest zdravých hráček a tři juniorky, ale chtěly jsme podstoupit co nejlépe konfrontaci s týmem plným reprezentantek,“ poukazoval Maleček.

V první čtvrtině šly hostující basketbalistky do vedení po laciných chybách karlovarského družstva, tím tak odstartovaly svůj basketbalový uragán. „Bohužel už začátek zápasu nám odhalil, jaký bude scénář. Dvě ztráty spíše z kategorie žákyň Pražanky jednoduše potrestaly a rychle se ujaly vedení 4:0. Když jsme pak ještě nechaly vystřelit za tři body Elhotovou, domácí trenéři jen nevěřícně kroutili hlavou,“ zlobil se Maleček.
Po druhé čtvrtině už Pražačky v lázeňském městě vedly devětatřicetibodovým rozdílem. Karlovarské basketbalistky pak spíše plnily roli tréninkového sparingpartnera.

„ V celém zápase jsme spíše alibisticky přehazovaly míč jedna na druhou a zbavovaly jsme se tak zodpovědnosti. Soupeři jsme skoro nevzdorovaly a až příliš jednoduše jsme mu odevzdávaly přihrávky. V obraně jsme měly příliš velký respekt a v útoku jsme situace velmi špatně vyhodnocovaly. Když jsme měly přihrát, tak jsme střílely, a naopak,“ nebral si servítky manažer Lokomotivy.

Basketbalový balzám alespoň na chvilku přinesly karlovarským fanouškům dorostenky Lokomotivy, které se postupně dostaly během hry na palubovku. „ Po chladném výkonu vystřídaly zkušené hráčky juniorky a jejich hra přinesla do hlediště alespoň malinko vzrušení. Je škoda, že jsme více nebojovaly a nepředvedly výkon, za který bychom se nemusely stydět. Výsledný rozdíl týmových koeficientů užitečnosti 1:162 hovoří sám za sebe,“ litoval Maleček.
Karlovarské družstvo čeká ve středu 16. listopdu další těžký zápas, a to v rámci poháru v Trutnově, kde se postaví do cesty Lokomotivě tamní Kara.
„Snad se do středečního pohárového utkání v Trutnově dáme malinko dohromady. S dnešním výkonem bychom si mohly odvézt další debakl,“ míní Maleček.

Loko K. Vary – USK Praha 45:116
Body: Krč–Turbová 16, Kučerová 8, Bestagno 6, Řeháčková 6, Houdková 5, Zdeňková 2, Muchková 2 – Burgrová 23, Elhotová 19, F. Eldebrink 15, E. Eldebrink 14, Zrůstová 12, Vítečková 10, Kulichová 9, Bartoňová 5, Nečásková 5, Penichiero 4. Po čtvrtinách: 16:28, 22:61, 40:88. Rozhodčí: Smetana, Egr. 2 body: 44/14:63/44. 3 body: 15/4:14/4. TH: 12/5:22/16. Fauly: 15:23. Diváci: 207.