Nakonec se rozhodl  181 centimetrů vysoký ´bijec´ pro basketbal a udělal velmi dobře. I když začátky nebyly nijak slavné, nakonec se na Jana usmálo basketbalové štěstí. V současné době totiž hráč s číslem 9 na zádech patří k základním kamenům karlovarské Thermie. V dresu karlovarského klubu tak Jan plní  roli jednoho z rozehrávačů. My jsme s ním udělali bleskový rozhovor.

První kroky
K basketbalu jsem se dostal následovně. Dělal jsem řeckořímský zápas, ale na jedněch závodech jsem dostal naloženo od takového hubeňoura, že jsem skončil (smích). V tu samou dobu jsme prakticky s bráchou začali chodit na basketbal k panu Gubičovi.

Řeckořímský zápas
K tomu mě přivedl kamarád, co bydlel prakticky vedle nás. Dál jsem zkoušel i fotbal, snad mám ještě i registračku, ale poslední dobou mi u něj vadí simulování, takže k tomu mám trošku odpor, ale i přesto se na něj rád kouknu.

Sportovní univerzál
Dalo by se to tak říci, protože mně většinou ve sportu jde, na co sáhnu (smích). Něco samozřejmě hůř, něco zase lépe. Je pravda, že většina hráčů, co se mnou hráli,  se basketbalu věnovala už v osmi nebo devíti letech. Takže v mých třinácti jsem byl trochu výjimka, ale jsou i basketbalisté, co začali například v osmnácti letech a dnes hrají nejvyšší soutěž.

Mládež
Začínal jsem tedy v Nejdku, ale o žádné tréninky se nejednalo. Vždy to bylo tak, že přišel ředitel, dal nám míče a hráli jsme. Občas jsme sehráli nějaké zápasy proti Nové Roli nebo Karlovým Varům. Když jsme pak hráli v Nové Roli, tak si mě vybral karlovarský trenér Václav Sebera a já začal jezdit na opravdové tréninky.

Konec a nový začátek
Jenomže jsem byl mladý, tak jsem byl asi jen na třech trénincích, a protože mě nebavilo dojíždět, tak jsem se na to na rok vykašlal. Jednoho dne pak zavolal pan Sebera tátovi, jestli ještě vůbec žiju a jestli bych se nejel na ně podívat. Tak jsem přijel a pak už tam zůstal. Poté jsem šel na hostování do BŠM Sokolov, kde se hrála liga dorostu. Tam jsem působil dva roky a poté se vrátil do Karlových Varů, kde jsme si ligu dorostu pak vybojovali sami. První rok jsme se probojovali do play-off, jenomže jsme jaksi neměli jak herně, tak i psychicky na týmy z Moravy. Takže jsme vypadli ve druhém kole play-off. O rok později jsme celou soutěž vyhráli.

Sokolov, nebo Karlovy Vary
Pokaždé jsem odehrál v každém klubu po dvou sezonách. Vždy tu první jsem ale byl spíše rezervním hráčem, jelikož jsem byl podstatně mladší než ostatní. V té druhé už jsem byl rozehrávač číslo jedna. Jinak se mi víc líbilo působení v Karlových Varech, kamarádi, rodina, lepší tělocvična a také skvělá atmosféra.

Úspěchy
V Sokolově jsem neměl žádné, ale v Karlových Varech  první sezona play-off ligy a ve druhé vítěz ligy.

Přednosti, slabiny
Myslím si, že jsem dobrý v obraně. Jsem rychlý, takže jsem měl plno zisků. Poslední juniorskou sezonu jsem byl také relativně bodový hráč. A jako kapitán jsem musel být takový rváč, ten, co hecuje a nadává, mluví s rozhodčími a všechno okolo. Ale upřímně, mám lepší pocit, když dobře nahraju, než když dám koš. Na čem bych měl určitě zapracovat, je driblink levou rukou.

Muži
V mužích jsem hrál už před dvěma roky. Nervóznější jsem snad už byl jen ve finále. Jak mě přijali? Ze začátku dělali taková ta „ramena", nechybělo uklízení míčů a podobně (smích). Převážně jsem ale hrál za juniory, za muže to byla asi dvě utkání. Teď už je to o hodně intenzivnější, jelikož prakticky hraji jen za muže.

Černé myšlenky
Bylo to vždycky ty první sezony, většinu jsem proseděl, chtěl jsem se ukázat světu, ale ukazoval jsem jen, jak moc umím tleskat, ale jinak ne. Miluju ten sport, to nejde jen tak se na to vykašlat, i když samozřejmě někdy slabší chvilka byla, ale nešlo o nic vážného.

Škola
Basket hodně rozhodoval o výběru mé střední školy, takže jsem šel na jedinou možnou akceptovatelnou, tedy na sportovní gympl v Karlových Varech, takže například uvolňování na moje soukromé tréninky nebyl problém.

Nejlepší a nejhorší utkání
Nejlepší bylo určitě finále, kdy byl na programu pátý, rozhodující duel. K tomu jako bonus narvaná hala, co víc si přát? Nejhorší byl třetí a čtvrtý v Opavě, totálně jsem vyhořel, respektive se na mě dobře připravili a já to neunesl psychicky.

Průšvih
Dříve jsem byl docela impulzivní, pořád jsem se chtěl prát, prostě v hlavě vymazáno. Doháněl jsem si tím své  ego, že jsem chtěl pořád někoho mlátit. Jinak průšvih? V utkání s Berounem, které bylo v koncovce vyrovnané, po odpískání do mě narazil jeden mladý zajíc z Berouna, tak jsem mu ji vlepil a šel jsem do kabiny. Jestli se nemýlím, tak se pak platila i pokuta, ale jinak nikdy nebylo v mé režii nic vážnějšího.

Bláznivý koš
Vzpomínám si na jeden takový. Dal jsem ho v kraji na konci druhé čtvrtiny a byl z půlky.

Basketbalový vzor
Rajon Rondo. Je rychlý a hlavně týmový hráč. Navíc se prezentuje skvělými přihrávkami.

Basketbal
Vzpomínky na kluky, nervy před utkáním, pocit vítězství a hlavně ta sranda.

Cíle
Jelikož chci odjet po střední do zahraničí, ať to bude USA nebo Anglie, tak bych se chtěl uchytit i tam. Prosadit bych se chtěl i po návratu do Česka, a chtěl si tak zahrát nějakou z nejvyšších lig u nás, ať už první ligu, nebo Mattoni národní ligu, ale to bude ještě dlouhá cesta.