Karlovarský nohejbal v turnaji reprezentovaly čtyři debly v sestavě Karel Bláha s Janem Vankem, Michal Kokštein s Matějem Medkem, Tomáš Zrzavecký s Janem Kubátem a dorostenci Karel Bláha mladší s Patrikem Radou.

„Footvolley u nás nemá žádnou tradici, a tak byl turnaj konfrontací různých stylů a pojetí hry. Pro všechny z nás bylo velkou neznámou, jak nám půjde hra přes síť vysokou 220 centimetrů, bez dopadu a na pískovém podkladu. Takřka nikdo z nás tenhle styl hry nikdy neviděl a ani jsme přesně neznali pravidla,“ přiznal krok do neznáma juniorský mistr světa ve dvojicích a vicemistr Evropy a světa ve trojicích Jan Vanke.

Na dřenických kurtech se v turnaji sešlo 18 dvojic z celé republiky, které hrály nejprve ve třech šestičlenných skupinách, ze kterých postupovaly tři týmy do čtvrtfinále, semifinále a finále. „Moc slavně jsme nedopadli, žádné naší dvojce se nepodařilo postoupit, jen my s Karlem Bláhou jsme vyválčili ve skupině první místo a šli tak automaticky na třetí tým z vedlejší skupiny. Bohužel to byla Aš v čele s druholigovým Hlaváčkem, který byl nad naše síly, a ve třísetové bitvě jsme těsně podlehli,“ vylíčil svou cestu turnajem Vanke.

A jak hodnotí přínos nového sportu?

„Před turnajem jsem se domníval, že by mohlo jít o dobrou průpravu pro nohejbal, jenže to se mi nepotvrdilo. Místo názvu footvolley bych tento sport v našem pojetí pojmenoval spíš headvolley, jelikož 90 procent úderů bylo hráno hlavou. Pochopitelně že v provedení trénovaných Brazilců vypadá tento sport úplně jinak, ale naše netrénovanost a špatné technické dovednosti neumožňovaly dlouhé a pestré výměny. O útoku se vůbec nedá hovořit, spíše se někdy dobrý obranný úder stával útočným. Výška sítě nedovolovala žádné technické finesy, a tak se místy v porovnání s nohejbalem ztrácela atraktivita. Čekal jsem od tohoto sportu hraném na pískovém podkladu i větší fyzickou náročnost, ale ani to se příliš nepotvrdilo, a tak i méně pohybliví hráči fyzicky stačili. Po stránce organizační a propagační byla celá akce zvládnuta na výbornou a osobně jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. Byla to zajímavá zkušenost.“