Dne 27.8.2011 se uskutečnil první ročník Toužimského Triatlonu. Příprava závodu probíhala za velmi krásného až horkého počasí a to až do pozdních nočních hodin.

Samotná sobotní příprava závodu již naznačovala neuvěřitelný teplotní zlom - ochlazení o 15´C níže oproti předchozímu dni. Celý průběh závodu provázel velmi výrazný přechod studené fronty a výrazných dešťových srážek.

Z předem avizovaných 25-ti možných účastníků se samotného závodu zúčastnilo 17 odvážných amatérských závodníků a to i přes nepřízeň počasí.
Slavnostní zahájení závodu bylo za účasti starosty města Toužim p. Alexandra Žáka, který osobně odstartoval první disciplínu plavání na toužimském přírodním koupališti.

I přes nepříznivé počasí, bylo plavání dle slov a výrazu závodníků, tou nejlepší disciplínou a to z důvodu předchozích velmi teplých dnů. Délka plavání byla cca 300m.

Po zdolání první disciplíny plavání pokračovali závodníci v 19 – ti km úseku pro horská a trekingová kola za neustále se zhoršujícího počasí a hustého deště, kdy rtuť teploměru klesla až na 8´C. První polovina cyklistické části závodu vedla těžkým kamenitým a bahnitým terénem. Druhá polovina cyklo tratě vedla památkovou zónou a historickým centrem města Toužim. Délka cyklo tratě byla cca 19km.

Poslední částí triatlonu byl běh, který byl rozdělen na dvě kategorie ženy ( 3,4km ) a muži ( 4,8km ). Tato poslední část již byla za mírně lepšího počasí a to bez deště.

Slovo organizátora Petra Ajšmana: “Příprava historicky prvního ročníku Toužimského Triatlonu byla organizačně náročná, ale výsledkem je spokojenost všech zúčastněných a to nejen závodníků, ale i přihlížejících téměř sto diváků a fanoušků sportu. Jsme pevně rozhodnuti pokračovat druhým ročníkem v roce 2012“.

Petr Ajšman