V loňském roce to byla na Božím Daru ostrá premiéra, které se účastnilo více než sto dvacet závodníků. A více než tisícovka diváků se nestačila divit, co všechno jde na běžkách zvládnout.
Red Bull Nordix není klasický sprint, nebo naopak sjezd na běžkách. Naopak tyto ingredience jsou namixované půl napůl, jako koření pak posloužily vypůjčené prvky ze skikrosu.

Po kvalifikaci druhého ročníku Red Bull Nordix 2011, se pokoušeli zajet závodníci zajet co nejlepší čas. Výběr těch nejlepších se utkal ve čtveřicích, první dva v cíli pak postupovali pavoukem dál. Rozhodovala totiž nejen rychlost, síla a stabilita ale také správná strategie.
Starty z bloků ve čtveřicích, přejezdy můstku a terénních nerovností, skokánek, klopené zatáčky, strkanice, stoupání a sprint, tímto se vyznačoval opět Red Bull Nordix.

Druhé vydání Red Bull Nordix, divokého skikrosu na běžkách na Božím Daru, ovládl tentokrát v konkurenci dvaaosmdesáti závodníků Michal Galandák.
„Rychle vyrazit, pak se nenechat vytlačit z trati a zaútočit ve finiši,“ popsal svou vítěznou taktiku dvaadvacetiletý uchazeč reprezentačního výběru v běhu na lyžích. Jeho velký učitel a obhájce prvenství, vítěz tří závodů světového poháru v severské kombinaci Ladislav Rygl, ve stoupáku do finiše zakopl a skončil třetí za Martinem Janouškem.

A Daniel Máka, který loni na světovém finále v Davosu rozsekal i fenomenálního bouráka Northuga, v poslední zatáčce vylétl z trati, až za sněhovou bariéru.

Svůj závod jely i ženy a zvládly to tak, že mnozí závodníci by jim koukali na záda. „Paráda, úžasný, skvělý,“ radovala se nejlepší žena Lucie Šreitová, shodou okolností sousedka Martina Jakše ze šumavských Prášil a nyní studentka ekonomie z italské Verony, která uspěla v konkurenci šestnácti žen.
„Ráno jsem si natloukla koleno, ale strach mě brzy přešel,“ smála se. Štreitová. Těsně za ní proťala cílový pahrbek bývalá reprezentantka Helena Erbenová. Vedle trati čekal v kočárku devítiměsíční potomek a fandila jí sestra Kateřina, manželka Lukáše Bauera s oběma dětmi. „Já to zkoušela loni, ale bourala jsem,“ přiznala s úsměvem.

Byl to vzrušující den. Rychlý svist lyží a krkolomné skoky provázely pády v ranním ledovém korytu, i odpolední rozbředlé kaši. „Trať byla ale perfektně připravená,“ pochvaloval si zkušený Ladislav Rygl. Konkurenci měl znovu velkou, do letošního ročníku se opět přihlásilo více než 120 startujících. Jejich umění pak během celého dne ocenilo více než 2000 diváků.

Na prémiích si ti nejlepší vyjeli celkem 120 000 Kč, tolik na českých lyžařských závodech kromě světových pohárů nenajdete. „Určitě si udělám radost a taky nechám opravit auto, který se mi rozpadá,“ chystá se vítěz Galandák, student Technické univerzity v Liberci, který za vítězství získal rovných 50 tisíc. Něco padlo i na bouřlivé párty s kapelou Skyline.

Ukázaly se i další známé tváře. Loňský olympionik a nyní právník Milan Šperl. Nejlepší Čech z havajské triatlonové Xterry Jan Kubíček. Druhý český laufař Radek Šretr. Solidní bikeři Filip Eberl a Oldřich Hakl. Medailista šampionátů v orientačních závodech na horském kole Miroslav Rygl a další. Půlhodinový záznam z Red Bull Nordix na Božím Daru vysílá ČT4 ve středu.

Světové finále se koná 2. dubna v Davosu za účasti Northuga, Koukala, Máky, Galandáka a Kožíška. „Podobné tratě nikde nenajdete. Trénuje se jako na sprinty, rychlost a odšlapy,“ těší se čerstvý český král Galandák.

Výsledky, muži: 1. Michal Galandák, 2. Martin Janoušek, 3. Ladislav Rygl, 4. Daniel Máka, 5. Jan Hásek, 6. Oldřich Hakl, 7. Michal Schreiber, 8. Oliver Wuensch,…15. Tomáš Eberl, 19. Jakub Rádl, 31. Jan Kronika, 33. Radim Vik, 37. Milan Šperl, 45. Tomáš Kamaryt, 64. Jan Kubíček; ženy: 1. Lucie Štreitová, 2. Helena Erbenová, 3. Ludmila Horká, 4. Martina Janoušková, 5. Šárka Zelenková, 6. Petra Holubová, 7. Blanka Miarková, 8. Zuzana Rosslerová, 9. Jana Nekvindová, 10. Tereza Poláková.