O tituly, ale také o nominaci na světové hry juniorů IWAS World Junior Games v britském Stoke Mandeville bojovalo v 50metrovém bazénu Za Lužánkami devět desítek závodníků a závodnic z Česka a Slovenska, kteří splnili nominační limity. Bylo mezi nimi i sedmnáct plavců ze sportovního klubu SK KONTAKT Karlovy Vary, a určitě nebyli v Brně jen do počtu. Absolvovali 60 startů v individuálních závodech a dva závody štafetové, zaplavali v nich 39 osobních rekordů, vybojovali celkem 11 medailí, tři z nich přitom zvítězili ve svých kategoriích nejlepšími zaplavanými výkony, pět z nich splnilo nominační limit na IWAS World Junior Games a jeden získal divokou kartu!

Kritérií pro hodnocení výkonů sportovců se zdravotním handicapem je samozřejmě více, mnohá z nich jsou pro zdravého člověka těžko pochopitelná, přidržme se pro jednoduchost těch medailí. Jejich nejpilnější sběratelkou v brněnském bazénu byla jednoznačně Vendula Dušková. „Že bude Vendy sbírat medaile, se čekalo, že si pro ně doplave při každém ze svých sedmi startů, je samozřejmě moc pěkné, ale výkon, který předvedla na kraulařské čtyřstovce, je prostě úžasný! Nádherně bojovně zaplavaný závod, ozdobený vynikajícím osobním rekordem, když svoje dosavadní osobní maximum ze závodů v Berlíně vylepšila hned o pět a půl vteřiny," rozplývala se nadšením karlovarská trenérka Štěpánka Řehořková.

Kromě Duškové, která vybojovala čtyři zlaté (100P, 400VZ, 100VZ a 50VZ) a tři stříbrné (100Z a ve štafetách 4x 50VZ a 4x 50PZ), přispěl do medailové sbírky SK KONTAKT Karlovy Vary nejvíce Milan Man. „Vybojoval tři medaile, od každého kovu jednu, na 100Z zlatou, na 50VZ stříbrnou a na 100VZ bronzovou. Cennější jsou o to víc, že Milan letos začal studovat vysokou školu a plnění studijních povinností mu dost výrazně zasahuje do tréninkových plánů."

Na každém závodě někdo překvapí, v Brně to byla Nika Habermannová a překvapení, které svým trenérům připravila, bylo velice příjemné. „Před závody se po předchozích tréninkových výpadcích necítila úplně ve formě, ale hned při prvním startu na 100Z v ní ´bouchly saze´ a vysoké nasazení si pak udržela po celou dobu šampionátu. Vybojovala bronz na 100P a významně přispěla ke stříbru štafety 4x 50PZ, což je jasný důkaz, že v Niky něco plaveckého dříme, jen je to třeba patřičně probudit."

Kromě výše jmenované trojice zaplavali výkony ohodnocené více než sedmi sty body, které jsou poukázkou na cestu na světové hry juniorů IWAS World Junior Games, ještě Peťa Flekačová a Jakub Voráček a s divokou kartou je na cestě do Anglie doprovodí ještě Vítek Šašek. Ocenění za nejhodnotnější výkony ve svých kategoriích na závěrečném ceremoniálu převzaly v kategorii žactva Nicole Habermannová (50VZ za 835 bodů) a v kategorii juniorů Vendula Dušková (100VZ za 935 bodů), v kategorii dospělých předvedl třetí nejlepší výkon šampionátu Milan Man (50VZ za 852 bodů).

Uznání především za nasazení, s jakým v brněnském bazénu bojovali, zaslouží i ti členové karlovarské výpravy, pro které je hranice 700 bodů zatím nedosažitelná, Simča Buchnerová, Klára Dvorská, Kamča Suchanová, David Burger, Lukáš Karafiát, Michal Šindelář, Rudolf Voják, David Šebek, Vítek Poplštejn a Tomáš Baxa. I oni přispěli k celkově druhému místu Karlových Varů v týmové soutěži, do které se kromě individuálních výkonů čtyř nejlepších závodníků družstva započítávají body za štafety. Lepší než Karlovy Vary byla v soutěži družstev jen Praha.