Další dvě výhry si o víkendu připsali basketbalisté karlovarské Thermie v juniorské Lize U19. Vítězství na Žižkově a v Táboře je vyneslo na první příčku průběžné tabulky soutěže.

V sobotu vyhráli karlovarští mládenci na Žižkově o jedenatřicet bodů, i když začátek zápasu na takový nářez zdaleka nevypadal. „Přestože domácí ve 3. minutě vedli 6:0, nebylo pochyb, že až se chytíme, bude zápas vypadat úplně jinak. Také se to potvrdilo, domácí se pak už jen zhoršovali, zatímco náš výkon šel minutu od minuty nahoru. Zahrála nám obrana, v žádné čtvrtině jsme nedostali víc než 13, a to mě těší. V útoku už to bylo trochu slabší, bez Ulmana byl náš přechod na polovinu soupeře pomalý, ale na výsledku to nemohlo nic změnit. Žižkov by jistě dostal víc, kdyby od poloviny třetí čtvrtky nenastoupili hráči z lavičky, pro které to byla šance ukázat se a posbírat nějaké zkušenosti,“ přiblížil vývoj zápasu karlovarský trenér Tomáš Kempf a na adresu svých svěřenců dodal: „Zklamáním pro mne byly výkony Kocelského a Mareše, kteří zůstali proti tak slabému soupeři daleko za očekáváním, velmi dobře naopak hrál Heidler a standard odvedl Fiala s Tůmou. Stále lépe, hlavně v obraně, hraje Gavenčiak.“

Nedostatky v útočné fázi, které se v sobotu v duelu se slabým soupeřem daly přehlédnout, se naplno ukázaly v nedělním zápase v Táboře. „Hráli jsme stejně jako proti Žižkovu, pomalý přechod na útočnou polovinu, pomalý pohyb míče, vůbec celý útok byl takový prazvláštní. Hráči si házeli míče na záda nebo rovnou do autu, zaplaťbůh, že aspoň velmi dobře fungovala obrana, hlavně Hanzlík a opět Gavenčiak. Jen díky tomu jsme zápas dotáhli do vítězného konce.“

Vítězství Thermie přitom viselo na vlásku. „Čtrnáct vteřin před koncem vedli domácí 55:54, vzal jsem oddechový čas a nakreslil klukům akci, při které měli najet pod koš a nájezd buď proměnit, nebo získat faul, ale domácí nebyli včerejší a zrovna tohle nedovolili. Trn z paty nám vytrhl osm vteřin před sirénou Tůma, který svou druhou trojkou v sezoně otočil skóre a zařídil naše dvoubodové vedení. Domácí ještě zkusili vyrovnat, ale štěstí stálo na naší straně a tak jsme, možná ne tak úplně zaslouženě, nakonec vyhráli,“ přiznává sportovně Tomáš Kempf.

Sokol Žižkov - Thermia 43:74. Body Thermie: Petr Fiala 20, Heidler 19, Mareš 14, Tůma 6, Gavenčiak 5, Kocelský 4, Kutěj 3, Hanzlík 2, Fenkl 1; trojky: Petr Fiala a Heidler po 2, Kutěj; čtvrtiny: 13:18, 12:19, 7:19, 11:18; nejlepší hráči: Heidler a Petr Fiala.
SBK Tábor - Thermia 55:57. Body Thermie: Heidler 19, Petr Fiala 14, Tůma 10, Mareš 7, Kocelský 3, Gavenčiak a Hanzlík po 2; trojky: Petr Fiala 2, Heidler a Tůma; čtvrtiny: 12:12, 12:13, 20:17, 11:15; nejlepší hráči: Heidler a Hanzlík.