Nenastoupením hokejbalistů Škody Plzeň B do semifinálových bojů play off Oblastní ligy vyvrcholily letité spory mezi karlovarským týmem CSKA a dalšími mužstvy na západě Čech.

„Problém nesportovního chování či hrubých a un-fair faulů s jednoznačným pokusem zranit protihráče se s tímto klubem táhne mnoho let. A v tom je podstata nechuti plzeňských týmů se s mužstvy CSKA Karlovy Vary střetávat a toto dál akceptovat,“ konstatoval na úvod předseda oddílu Škoda Plzeň Josef Kadaně a pokračoval: „Kluci prostě nechtějí hrát proti týmu, který má na svém kontě zřejmě rekordní šňůru disciplinárních trestů svých hráčů nebo trestů pro mužstvo je velká a rozhodně za ní nestojí má osoba.“

V Karlových Varech nechce hrát celá řada mužstev. To vyjádřili zástupci plzeňských týmů jasně 22. dubna na Valné hromadě OSHb Plzeň. Podle vystoupení zástupců klubů je problém jednoznačně na straně CSKA Karlovy Vary a všichni kteří měli tu možnost proti tomuto týmu hrát to vidí stejně.

„Další věcí je prostředí domácího hřiště v Karlových Varech. Opět pro všechny vesměs naprosto otřesné zážitky a to nejen pro hráče. Podobně hovoří třeba bývalý rozhodčí Vladimír Mach, svazoví delegáti Brunclík a Stulák. Do Karlových Varů nechtějí rozhodčí ani jezdit. Pokud ano, většina v zájmu klidného, možná přesněji řečeno bezpečného odjezdu domů raději nevidí a neslyší. O prostředí stadionu v Karlových Varech by mohli vyprávět i hráči Krupky, hokejbalisté týmu, který ještě před dvěma roky hrál 2. NHbL. Po finálové sérii s CSKA a po zjevně otřesných zážitcích hráči tohoto týmu odmítli v dalším ročníku nastoupit do soutěže kde bude působit CSKA Karlovy Vary,“ pokračuje Kadaně.

Na vysvětlenou, hráči Krupky se v rozhodujícím zápase s hokejbalisty CSKA poprali a svaz udělil několika aktérům z obou stran vysoké finanční tresty a zákazy činnosti. Tento případ ze strany hráčů CSKA, ale nebyl jediný.

Jak už bylo napsáno, nechuť hrát s týmem CSKA vyvrcholila nenastoupením rezervy Škody Plzeň do semifinále play off. „Je absurdní za nenastoupením našeho béčka nebo případně i dalších týmů vidět moji osobu. Naopak na mne se dlouhou dobu obracela celá řada hráčů, aby se problém řešil. Situace po asi deseti letech permanentního otřesného vystupování osob, kteří si v dresu CSKA říkají dokonce hráči je alespoň pro týmy z Plzně a okolí už neúnosná,“ přidal Kadaně.

I když to tak může vyznít, tak v Plzni nemají zájem o zániku hokejbalu v Karlových Varech. „Nejsem nepřítelem karlovarského hokejbalu. Byl jsem to já, kdo na konci devadesátých let inicioval opětovné začlenění karlovarského hokejbalu do svazových soutěží. Ve Škodovce hráli během posledních let hráči týmu CSKA Karlovy Vary, jmenovitě Bauer, Jelínek a nebo Lukesle. Jejich chování v plzeňském dresu bylo vždy bezproblémové. Budu rád když se bude hokejbal v Karlových Varech a ještě lépe v celém Karlovarském kraji rozvíjet. Nebudu však netečný k opakovaným a těžko uvěřitelným nesportovním projevům, které jsou k vidění u osob oblékající dres CSKA Karlovy Vary,“ dodal Kadaně.

Výkonný výbor na Plzeňsku navrhuje RSHb SZČ (krajský svaz hokejbalu severozápad) schvalovat přihlášky družstev do Krajské ligy i do 2. NHbL SZČ a nepřijímat přihlášky od problémových družstev a družstev s nesportovním chováním. Dále pak navrhuje vyřešit problém s týmy z Karlových Varů nejpozději na valné hromadě RSHb SZČ. „Toto rozhodnutí bereme na vědomí a určitě se tím budeme na valné hromadě zabývat,“ doplnil předseda ligové komise RSHb SZČ Lukáš Vacek.

„Nechápu proč s námi nechtějí hrát,“ říká kapitán Kantner

V semifinále oblastní hokejbalové ligy Západ proti sobě měly nastoupit rezervy týmů HbC Škoda Plzeň a CSKA Karlovy Vary. Před začátkem série však zaslal klub HbC Škoda Plzeň oficiální stanovisko na ligovou komisi, ve kterém se vyjádřil ve smyslu, že z důvodu nesportovního chování klubu HBC CSKA Karlovy Vary do semifinálové série vůbec nenastoupí. Jak se k celé záležitosti staví klub HBC CSKA Karlovy Vary jsme se zeptali kapitána rezervního týmu Stanislava Kantnera.

V semifinálové sérii jste měli nastoupit proti rezervě týmu HBC Škoda Plzeň, která však odmítla do série nastoupit. Co si o tom myslíte?

Za sebe a myslím si, že za celý náš klub musím říci, že situaci vůbec nerozumím. Rezervní tým HBC Škoda Plzeň odehrál všechny zápasy v oblastní lize, postoupil přes tým HbC Rolling Balwans do semifinále, aby pak do něj vůbec nenastoupil? Ať si o tom udělá každý člověk svůj úsudek sám.

Znáte důvody, které k výše uvedenému kroku tým z Plzně vedly?

Na jejich webových stránkách jsem četl oficiální vyjádření, které zasílaly na ligovou komisi. Ve vyjádření uvádějí jako důvod opakované jednoznačně nesportovní projevy představitelů a členů našeho klubu, a to i např. po udělení poměrně razantního trestu pro A mužstvo našeho klubu. Tady si myslím je podstata celého problému. Náš B tým nikdy žádný trest od disciplinární komise nedostal. Je to pro mě nepochopitelné. Náš A tým byl skutečně potrestán trestem uzavření hřiště do konce této sezony a poměrně vysokou finanční pokutou. Klub pokutu uhradil, proti výši trestu se odvolal, v odvolacím řízení neuspěl. Rozhodnutí odvolací komise klub respektuje. Nevidím v tom důvod a ani smysl, aby toto bylo důvodem, že někdo v podstatě odstoupí ze soutěže.

Narážíte na něco?

Když se takhle ptáte, tak musím odpovědět ano. Já osobně si myslím, že za celou touto smutnou událostí stojí osoba pana Josefa Kadaněho, což je přední funkcionář týmu HBC Škoda Plzeň. Jeho averze proti všemu karlovarskému je více než známá, z některých plzeňských týmů hrající oblastní soutěž jsme se dokonce dozvěděli, že je to především on, který prosazuje, aby plzeňské týmy v příští sezoně proti karlovarským týmům odmítly nastoupit do soutěží oblastní ligy a II. NHbL Severozápad, což je v současné době již prakticky hotová záležitost. Zcela logicky proto myslím, že i za tímto krokem HBC Škoda Plzeň stojí p. Josef Kadaně. Ten by si ale měl uvědomit, že tímto postupem ničeho nedosílí. Znám hráče rezervního týmu Škody Plzeň a jsem stoprocentně přesvědčený o tom, že hrát chtěli, ale nebylo jim to prostě umožněno. Samozřejmě, byli to naši soupeři, hráli jsme proti nim vloni finále Oblastní ligy, ale vztahy mezi námi mě osobně přišly naprosto bezproblémové. Dokonce jsme letos kvůli marodce potřebovali letos odložit podzimní zápas právě se Škodovkou a bez problému jsme se dohodli. Jak říkám my jsme s klukama ze Škodovky nikdy žádný problém neměli.

Jak podle vás teď bude probíhat zbytek soutěže?
Nedokážu odpovědět. My jsme postoupili do finále. V druhé semifinálové sérii hrají SK Boytronic Plzeň a Vikingové Karlovy Vary. První zápas vyhrál plzeňský tým. Máme ale informaci, že do Karlových Varů na druhý semifinálový zápas nechtějí přijet a je otázkou jestli v případě postupu nastoupí proti nám do finálové série, osobně si spíš myslím, že ne. Proto fandíme Vikingům, aby se soutěž alespoň nějakým smysluplným způsobem dohrála.

Tomu nerozumím. Proč nechtějí přijet na odvetné utkání?

Já tomu taky nerozumím. Je na tom vidět, že problémem není náš klub, ale celý karlovarský hokejbal.