Šampionát sekonal v Pyrenejích blízko hranic s Andorrou v La Sec de Urgell ve Španělsku. Za Českou republikou se umístili druzí kajakáři z Velké Británie a třetí byli domácí Španělé.

Jak byste hodnotil vaše vystoupení na mistrovství?
V individuálních závodech jsem se umístil až na 35. – 36. místě, dělil jsem se s Němcem, který zajel stejný čas jako já. Naše vítězství v hlídkách pak bylo velkým překvapením. V reprezentaci jsme poprvé společně, já jsem tam navíc nováčkem. S kluky se známe hodně dlouho, společně trénujeme za tým USK Praha. Každý známe styl jízdy toho druhého a víme, co můžeme očekávat, takže jsme moc spokojeni. Historicky jsme navíc získali první zlatou medaili pro Českou republiku z mistrovství světa.

V čem je závod hlídek specifický a jaká byla na mistrovství konkurence?
Závodů hlídek se účastnilo dvaadvacet států, polovina z nich se pak dostala do finále. Každá hlídka má tři pozice. Jedou najednou tři lidé, první projede startem a fotobuňka spustí čas a záleží na tom, kolikátý dojede třetí, který také spíná fotobuňku tentokrát v cíli.

Jakou jste tedy měl kajakářskou funkci vy?
Já jsem timemaker, takže se mi kluci přede mnou snaží udělat co nejvíce prostoru. Závod hlídek je pokaždé trochu riskantní. Záleží tam hodně na souhře a jízdě každého. Jedeme těsně za sebou, takže by mohlo dojít i k újmě na zdraví nebo materiálu.

A co fanoušci? Nacházejí si cestu i na tento poměrně netradiční sport?
Určitě. Dobře jsou na tom Slováci, Angličané, Němci a pokaždé nějaký závodník z týmů Francie a Slovinska. Kajakáři ze Slovenska a Slovinska mají i své fankluby. Tím se jim samozřejmě dostává větší podpory. Rádi bychom měli také více fanoušků, protože to pomůže, třeba se dočkáme příští rok na ME, které bude v Bratislavě na Slovensku nebo na MS v Lublani ve Slovinsku.

Když se ohlédneme zpátky v čase, kdy jste poprvé usedl do kajaku, a kdo vás k tomuto sportu přivedl?
Jezdím od mých jedenácti let společně s mým bratrem a tátou, který nás trénoval do mých sedmnácti let. Navíc od jedenácti let se už také může začít závodit.

Jiné sporty vás nelákaly?
Od dětství jsem dělal různé sporty. Věnoval jsem se sportovní gymnastice, triatlonu nebo hrál tenis a v současné době je to hlavně snowboarding. Podle mě je nejlepší, když se sportovec věnuje více věcem a až po nějaké době se rozhodne pro jeden sport. Já jsem se rozhodl pro kajak, když mi bylo patnáct let.

Kolik tedy máte za sebou odjetých sezon?
Závodím již od roku 1998, takže je to přibližně jedenáct odjetých sezon.

Jaké úspěchy máte za sebou?
Za žáky jsem získal titul mistra republiky, to bylo v roce 2000. Dále jsem jezdil za juniory v letech 2001 – 2004. V roce 2004 jsem se stal mistrem Evropy a byl druhý na mistrovství světa. V reprezentaci mužů B jsem se pak dostal na mezinárodní závody. Tento rok jsem jezdil za reprezentaci A. V květnu jsem byl osmnáctý na ME, získal titul mistra ČR a mistra světa v závodu hlídek (3x K1). Takže největší můj úspěch je bezesporu letošní sezona, ve které jsem získal dvě zlata a navrch titul mistra ČR.

Jaké tedy máte plány do budoucna?
Určitě obhájit příští rok svou pozici v reprezentaci a dostat se na OH v Londýně v roce 2012.

DANIEL SEIFERT, KAMILA KAŇOVSKÁ