V závody světovéhového významu přerostlo za deset let existence setkání původně amatérských vodáků Kanoe Mattoni. O tom, že si tato akce vydobyla ve světě prestižní jméno, svědčí i fakt, že se v Karlových Varech šestkrát odjel závod Světového poháru ve sjezdu na divoké vodě, jednou mistrovství světa a jednou mistrovství Evropy. „Mistrovství světa je nejvyšší metou, které jsme mohli dosáhnout. V roce 2006, kdy se u nás jelo, jsme ale měli velice těžkou pozici.

O tom, že se závod pojede v Karlových Varech, jsme se dozvěděli tři měsíce předem. Angličané se totiž pořadatelství vzdali na poslední chvíli. A tak jsme za čtvrt roku stihli to, na co mají jiné pořadatelské země dva roky čas,“ uvedl Vlastimil Lepík, ředitel závodu. Ovšem ani Kanoe Mattoni neminuly dětské choroby.

„Zpočátku jsme neuměli odhadnout, kolik vody budeme potřebovat.Atak se stávalo, že pontony, které jsme připravili, skončily pod vodou. Ale i tyto nesnáze jsme překonali,“ uvedl Lepík. Letos, kdy byly Kanoe Mattoni jedním ze šesti závodů světového poháru (jezdí se šest po sobě jdoucích víkendů, a Karlovy Vary už hostily také finále této série), se pořadatelům výraznější problémy vyhnuly. „Snad nejvíc nám situaci zkomplikovalo počasí. Ale to vodákům až tak moc nevadí.

Jsou prostě zvyklí na vodu shora i zdola. Horší je to ale pro doprovodné programy. Jejich návštěvnost kvůli dešti utrpěla,“ posteskl si ředitel. Právě doprovodný program podle jeho názoru poskočil dopředu nejvíce. Ze skromné akce se postupem času stal celotýdenní maraton koncertů, sportovních klání a dalších lákadel. „A to, že občas zaprší? Mně osobně to vůbec nevadí!“ řekl muž středních let, který si nenechal zatím ujít jediný ročník akce Kanoe Mattoni. Uvidí příznivci vodáckého sportu v Karlových Varech ještě někdy závod mistrovství světa?

Na to není podle Lepíkových slov jednoduchá odpověď. „Samozřejmě o něj budeme usilovat. Ale o pořadatelství zatím zažádáno nemáme. Mezinárodní kanoistická federace totiž nepřiděluje pořadatelství tak krátce po sobě,“ vysvětlil.