Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská dostihová sezóna se pomalu, ale jistě blíží

Karlovy Vary – Jezdectví je jedním z nejstarších sportů, který se v Karlových Varech po staletí těší neutuchající oblibě. Jezdecká škola zde fungovala již v roce 1893. Tedy přesně před 120 lety.

12.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marcela Klingorová

Jen o několik málo let později dostala myšlenka vybudování závodní dostihové dráhy reálnou podobu. Zcela jistě ne pouze zásluhou lázeňských hostů, jejichž rozmarům musel být přizpůsobený tehdejší společenský život pulsujícího města.¨Karlovarské dostihové závodiště, díky jedinečným secesním tribunám dodnes dýchající atmosférou časů dávno minulých, vstupuje do své 114. sezóny. Nepříjemnosti, které v loňském roce donutily pořadatele snížit celkový počet mítinků o dva, by se s největší pravděpodobností neměly opakovat. I přesto, že letošní plány narušily červnové povodně, které se velkým územím Čech prohnaly. Ušetřeno nebylo ani zdejší závodiště, a první dostihový den musel být přeložený na červencový termín. Pro příznivce rychlých koní, napětí a zábavy je připraveno pět dostihových dní.

Dříve než se otevřou brány závodiště při úvodním dostihovém dni, pojďme si ve zkratce připomenout zajímavosti sezony uplynulé. Ta byla zahájena první červencový den festivalovým mítinkem, který byl velice dobře obsazený jak počtem koní, tak účastníky prezentace filmu Váňa. Příjemné sportovní odpoledne v areálu strávila třicetičlenná delegace herců a osobností z filmové branže, mezi nimiž nechyběl Jiří Bartoška, Michael Kocáb nebo Michal Horáček. Ve stejně váženém pojetí proběhlo také druhé dostihové odpoledne. Vedle historicky ceněné Lázeňské míle bylo obohacené o Cenu města Karlovy Vary, do které poslal trenér Šavujev tři koně světového kalibru! Pro Mikhaila Glinku, Dux Scholara a Green Destinyho, kteří podle předpokladů obsadili první tři místa v cíli, se jednalo o přípravný start k dalším výjezdům na hodnotné mezinárodní mítinky do Baden Badenu a Longchamp.
Srpnovou Cenou Masise, dostihem vyhrazeným nejmladšímu ročníku, měla sezóna kvůli původně ohlášeným komplikacím skončit. Karel Holoubek, město Karlovy Vary, sponzoři, majitelé dostihových stájí a Jockey Club ČR se nakonec zasloužili o jeden dostihový mítink navíc.

Původně zrušená Karlovarská dvojnásobná míle, svým významem ojedinělý tuzemský dostih určený ultravytrvalcům, se tím mohla stát vrcholem zářijového Svatováclavského dne. Rovněž letos bude zářijový státní svátek věnovaný dostihům. Svatováclavský mítink se uskuteční jako Cena zimní královny. Jeden z nejdůležitějších dostihů pro nejlepší dvouleté klisny se kdysi zrodil v K.Varech, ale poté měl několik desítek let vynucenou přestávku a konal se na jiných závodištích. Na kvalitní dvorskou dráhu, která je šetrná ke koňským nožkám, se vrací na přání trenérů a majitelů. Velký podíl, a ne pouze finanční (dotace 100 tisíc korun), má na comebacku Český svaz chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní. Není snadné označit nějaký mítink z pětice připravených jako vrchol letošní sezóny.

O kvalitách a chovatelském významu Lázeňské míle (4.8.), stále populárnější Ceny města Karlovy Vary (4.8.) i Ceny Masise (18.8.) bylo napsáno již mnohé. Specifická Letní cena klisen 30. června bude součástí festivalového mítinku, jehož největším magnetem se stane Dostihový pohár Josefa Váni. Překážkový dostih dlouhý 4.200 m, určený čtyřletým a starším koním, patří do Listed kategorie. Je dotován rovným milionem korun a slibuje mimořádně kvalitní startovní pole s mezinárodními účastníky. Na startu by neměli chybět italští či němečtí koně. O uspořádání dostihu takového významu se zasloužil producent Jaroslav Bouček. Majitel dvojnásobné vítězky Velké pardubické, populární bělky Sixteen, zajistí také účast herců na nedělním festivalovém mítinku. Účastníky vrcholů prvního karlovarského dostihového dne i jejich teoretické šance na vítězství přiblížíme čtenářům v nejbližších dnech.
Dostihové dny na závodišti v Karlových Varech:
30. června: Festivalový den – Dostihový pohár Josefa Váni (Steeplechase, Listed, 4200 m) a Letní cena klisen (II.kat., 2000 m), 5 rovinových a 2 překážkové dostihy
7. července: Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3200 m)
4. srpna: Cena města K.Vary a Lázeňská míle
18. srpna: Cena Masise
28. září: Svatováclavská cena zimní královny                                                                       Marcela Klingorová

Autor: Redakce

12.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení