Dostihové závodiště v Karlových Varech – Dvorech, historická chlouba naší lázeňské metropole, má za sebou další úspěšnou sezonu. Ta letošní se odehrála ve znamení magického čísla 111. Malé čáry se děly hned na jejím začátku. Po čtyřech letech se brány druhého nejstaršího tuzemského závodiště opět otevřely již v dubnu. Zasloužilo se o to šest stovek evropských šlechticů. Aristokraté v rámci tradičního karlovarského setkání do svého programu zařadili také dostihy.

Protože se společenská prestiž posuzovala podle pokrývky hlavy, ponořilo se závodiště v záplavě nejroztodivnějších a nejoriginálnějších dámských klobouků, pánských fraků a atraktivních cylindrů do atmosféry tradičních anglických mítinků. Majitele honosných titulů čekaly odpoledne další společenské aktivity a tak se zahajovací dostihový den odehrál netradičně v dopoledních hodinách. Pořadatel CITY GOLF & RACING CLUB s.r.o. rád do každého nového roku přichází s nějakou novinkou a zlepšením služeb. Letos se jezdci dočkali nové prostornější šatny.

Dostihy

V průběhu šesti mítinků bylo odběhnuto celkem 43 dostihů od páté až po nejvyšší kategorii (National Listed). Během nich se představilo 413 čtyřnohých atletů. Karlovarské závodiště má ohledně dostihů svých interních „nej“ věru hodně. Podobně jako Pardubice mají svoji jedinečnou Velkou, Praha samozřejmě České derby a Most OAKS, ani nejzápadnější dostihový svatostánek nezůstává pozadu. Všeobecně bývá za vrchol sezony díky své tradici starší osmdesáti let považována Lázeňská míle (letos pod hlavičkou spol. SLOT), v poslední době se ovšem do popředí stále důrazněji posouvá Cena města Karlových Varů. Její historie sahá až na samý počátek, tedy do roku 1899. Tehdy dostala hlavní slovo hned při prvním čtyřdenním mítinku. Byla jeho nejdůležitějším dostihem, vypsaná pro dvouleté a starší koně na 1.200m. Dostih mnohokrát změnil svou podobu - do roku 1920 byl vypisován jako steeplechase na 4.500m, později se běhal výhradně jako rovinová zkouška na vzdálenosti 1.600m až 2.800m, až se ustálila na dnešních dvou kilometrech. Volba termínu a optimální délka trati se stále více těší zájmu trenérů a majitelů. Proč? Jejich třídoví svěřenci nemají v letním období k dispozici dostatek vhodných možností k běhání. Proto se přihlášky do chovatelského testu pro tříleté a starší vytrvalce, který se koná jako Memoriál Josefa Dolejšího, zpravidla hemží zajímavými jmény. Cena Masise se letos vrátila mezi dostihy první kategorie a stala se tak opět premiérovou sezonní zkouškou dvouletých s nejvyšším statutem.

Důležitý srovnávací test, vypisovaný jako Pohár Grandhotelu Pupp, se v roce 1994 z centrálního závodiště ve Velké Chuchli přestěhoval do Karlových Varů a kromě drobných přestávek (léta 1998 a 1999) je pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě. Historický význam zmiňovaného dostihu podtrhují samotná jména vítězů. Zřejmě největší hvězdy posledních let se divákům představily při loňském ročníku. O vítězného ryzáka Ramble On projevila zájem Francie a hřebec se dále prosazuje v barvách nového majitele. Ještě větší pozornosti se těší loni druhý Shamalgan. Ten zůstal prozatím v českém tréninku a naprosto ojedinělými výkony na nejvyšší francouzské scéně zviditelňuje náš turf v zahraničí. Poprvé dostihový kalendář postrádal červencový festivalový dvoudenní mítink. Tentokrát atmosféra rozmanitého světa pohyblivých obrázků na závodišti ve Dvorech zcela chyběla a nahradila je krása, ladnost a rychlost plnokrevných dam. Klisny, kterým unikla možnost startovat v samotném vrcholu sezony, tedy v Českém derby, dostaly příležitost v Letní ceně klisen – Ceně hejtmana Karlovarského kraje.

Karlovarská dvojnásobná míle – Cena spol. Sokolovská uhelná, která se na západě Čech běhávala již za války, je vedle podzimní pražské Ceny prezidenta jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie, kde své kvality mohou prokázat supervytrvalci. Do 3.200m dlouhého testu si na základě svých dosavadních výkonů jednotliví účastníci nosí rozdílné hmotnostní zatížení. Tím se jejich šance na vítězství teoreticky vyrovnávají. Teorie se letos od praxe výrazně lišila. Vyhrál kůň nesoucí nejvyšší váhu v poli.
Společným znakem většiny mítinků byl mimořádný počet přihlášených koní v jednotlivých dostizích. Neustále rostoucí zájem majitelů a trenérů o starty jejich svěřenců na karlovarském závodišti se opírá o jednu důležitou skutečnost – perfektně připravenou dráhu. Díky celoplošnému pravidelnému zavlažování golfového areálu je v letním období kvalita travnatého oválu zaručená.
Koně

Letos je výčet známých koňských jmen oproti éře es typu Darsalama, Torluse, Blue Corala nebo Scyrise stručnější. Přesto se měli organizátoři, domácí patrioti, sázkoví experti, reportéři a především diváci na co těšit. V Lázeňské míli byli svědky ojedinělého čistého hattricku v tomto dostihu, který se povedl jednomu z nejlepších českých mílařů současnosti, šestiletému hnědákovi Sharpourovi ze stáje YOKO. Makléř sice ve zmiňovaném testu doběhl až třetí, v dalších startech již nezaváhal. V pražském St. Legeru skončil s minimálním rozdílem druhý, pardubický ekvivalent vyhrál.
Manželé Váňovi ve Dvorech představili hned několik nadějných svěřenců. Formu zde ladil tříletý polský rodák Taro, pozdější vítěz posledního klasického dostihu sezony St. Legeru i vysoce hodnocené Velké ceny českého turfu. Jeho vrstevník Malq zase předvedl vynikající výkon ve Velké ceně Prahy, kde o půl délky podlehl pouze famózní klisně Corcovadě.

Dvojnásobný premiant Ceny prezidenta Oligarch navzdory pochybovačným prognózám z řad dostihové odborné veřejnosti přesvědčivě triumfoval v Ceně města KV. Ryzák Pareto, jenž se na dvorské dráze rozcvičil vítězným startem na rovinách, dokázal následně zvítězit v jedničkové překážkové Zlaté sponě tříletých v Pardubicích. V italském Grossetu přidal v listopadu ještě pěkné 3. místo a zůstává velkým příslibem do budoucna. Vítěz St. Legeru z roku 2007 Savignon i druhý z Českého derby téhož roku Charley si plným zásahem v rámcových dostizích vzpomněli na své někdejší výkony.

Jezdci

Třebaže Václav Janáček již pátou sezonu okupuje v hodnocení rovinového šampionátu první příčku a v sedle Niny Directy oslavil díky vítězství v Ceně Masise 45. tuzemský triumf letošní sezony, ve Varech tím nejúspěšnějším jezdcem ani se čtyřmi plnými zásahy nebyl. Ze spolupráce s Josefem Váňou výrazně těžil nadějný žák Tomáš Vraj, s trenérem Pickem třetí muž rovinového šampionátu Milan Zatloukal. O jedno vítězství více než všichni jmenovaní má na svém kontě Jaromír Šafář a stal se nejúspěšnějším jezdcem celé karlovarské sezóny. Dostihové dění v západním cípu republiky výrazně po celý rok zviditelňovali dva přední překážkoví jezdci ze Žluticka. Josef Bartoš, který pochopitelně upřednostňoval a využíval zajímavé zahraniční nabídky jízd, v jediném absolvovaném dostihu na zdejším závodišti obsadil 4. místo. Mnohem důležitější výkony ovšem předváděl jak ve Velké pardubické, kde s populární bělkou Sixteen obsadili 3. místo, tak na evropských závodištích. Lépe se na domácí půdě dařilo překážkovému šampionovi roku 2010 Josefu Váňovi mladšímu, který zvítězil dvakrát s koněm Age Of Luck a jednou se Sangarem.

Trenéři

Ve startovních listinách pravidelně figurují plnokrevníci z bohuslavické dostihové centrály manželů Váňových. Ve Varech posbírali na rovinách i v překážkových dostizích největší počet vítězství ze všech zúčastněných – plných šest. Vedle zkušených trenérů Wroblewskeho a Olehly, kteří pro varské dostihy připravili celkem 4 vítěze a během jediného dne dosáhli i vítězného double, se zařadila také Oliva Horová. Zajímavě hovoří statistiky v případě Milana Picka. Do Varů přivezl trenér, majitel a chovatel v jedné osobě pouze dva koně, ale získal tři prvenství. Jedna z jeho vlastních odchovankyň Old Story ve Dvorech dokázala zvítězit dvakrát.

MARCELA KLINGOROVÁ