Oddíl moderní gymnastiky TJ Slavia Karlovy Vary povstal doslova z popela a díky nadšenému a obětavému vedení sbírá úspěchy nejen medailové, ale i na poli rozvoje a propagace tohoto sportu. Pro karlovarské občany bylo nejviditelnější akcí uspořádání historicky prvních karlovarských mezinárodních závodů v moderní gymnastice, které pod názvem „Karlovarský pohár – Carlsbad RG Cup" proběhly v KV Areně a setkaly se s velkým ohlasem. Letos je na 14. června připraven již druhý ročník těchto závodů. Jedním z hybatelů karlovarské moderní gymnastiky je organizační manažer oddílu Jiří Herian, který byl letos zvolen předsedou Západočeské oblastní komise moderní gymnastiky. Karlovy Vary tak mají historicky první zastoupení ve vyšších orgánech sportovního svazu moderní gymnastiky. Na to, jaké to je, věnovat se výhradně ženskému sportu, jsme se zeptali přímo Jiří Heriana.

První otázka je nasnadě, jak se muž dostane k tomuto sportu?
„Hlavním důvodem byla naše dcera Kristina, která se moderní gymnastice věnovala již šest let a v momentě, kdy začínala mít úspěchy, se karlovarský oddíl de facto začátkem roku 2012 rozpadl. Nechtěl jsem, aby musela v jiném sportu začínat od nuly, a navíc i já, když jsem konečně poznal krásy moderní gymnastiky, jsem nechtěl toto odvětví ani jako divák opustit. A tak jsem začal organizovat a oživovat skomírající oddíl."

Co vás za ty dva roky v moderní gymnastice překvapilo?
„To, že to opravdu může fungovat. Sám jsem do toho šel tak nějak bez vědomí, co mě všechno může potkat. Ono to také na začátku nemá smysl moc řešit. Největší úspěch je samozřejmě fungující oddíl, který se rozrostl ze čtyř na šedesát členů, a nejen úspěchy, ale i spokojenost gymnastek i jejich rodičů, že se mohou věnovat tomuto sportu. Třeba by mě nikdy nenapadlo, že budu absolvovat trenérské a rozhodcovské školení a zkoušky v moderní gymnastice, takových mužů je v celé republice asi jenom pět. Ale největším překvapením je, jak jiné oddíly moderní gymnastiky z celé republiky nás samy dávají za příklad a chválí náš přístup. To je velký úspěch, ocenění a motivace do další práce."

Jak vás napadlo uspořádat v Karlových Varech mezinárodní závody?
„Jednoduše, u skleničky dobrého pití jsme s trenéry oddílu tak trochu nekriticky vymysleli, že pro propagaci oddílu i moderní gymnastiky uspořádáme závody, které nebudou mít široko daleko konkurenci. A právě KV Arena k tomu vytvořila svým prostředím předpoklad. Naše odvážná myšlenka nicméně vyšla a závody měly nejen velký mezinárodní ohlas, ale přinesly do Karlových Varů moderní gymnastiku na vysoké úrovni. A jsem rád, že se o tomto krásném olympijském sportu již v regionu hodně mluví."

Jaké máte cíle ve funkci předsedy Západočeské oblasti?
„Mým úkolem je sice reprezentovat a podporovat 11 oddílů moderní gymnastiky v Karlovarském a Plzeňském kraji, ale cíle jsou mnohem vyšší. Tak jako v Karlových Varech bych chtěl v obou krajích zvýšit popularitu moderní gymnastiky, zvýšit členskou základnu a v neposlední řadě výkonnostní úroveň závodnic. Nejdůležitější je však s jednotlivými oddíly komunikovat, motivovat je a předávat zkušenosti v oblasti propagace. Dostat moderní gymnastiku mezi nejpopulárnější sporty mezi děvčaty i diváky je cílem nejvyšším, i když cesta k němu bude hodně dlouhá."

Čím byste nalákal malé gymnastky i velké diváky k moderní gymnastice?
„Pro malá děvčata je tento sport jistě ztělesněním jejich přirozené touhy po pohybu a eleganci. Moderní gymnastika kombinuje akrobacii, tanec, balet a manipulaci s náčiním. Sestavy jsou komponovány na hudební doprovod a závodnice mají krásně zdobené dresy. Vše je velmi náročné na koordinaci těla a mozku a vede malé gymnastky k rozvoji motorických schopností a inteligence. Není bez zajímavosti, že v drtivé většině starší moderní gymnastky studují vysoké školy. A diváky bych nalákal na ladnost pohybu v rytmu hudby a často až neuvěřitelné výkony gymnastek. Je to sice zpočátku náročnější na pochopení než počítat ´góly´, ale vnímavý divák si odnese nejen sportovní, ale i kulturní a estetický zážitek. Přijďte se podívat 14. 6. na Karlovarský pohár do KV Areny a sami budete určitě příjemně překvapeni."