City Triathlon Karlovy Vary získává v posledních letech na velké prestiži, a to nejen v evropském, ale také světovém měřítku. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy byl na programu Evropský pohár – Premium. Co to pro vás jako organizátory znamená?
Letos jsme zvládli poslední povinný mezistupeň před vstupem do celosvětové série, nejprestižnější závod kontinentálního poháru, kterým byl Evropský pohár – Premium. Žádost o Světový pohár pro rok 2017 jsme museli podat již v červnu a věděli jsme, že se výsledek dozvíme až v září po našem závodě. Šance jsme si dávali tak 50:50, protože námluvy se Světovou triatlonovou federací prý trvají alespoň dva roky. Závod v Karlových Varech se povedl na výbornou a už jsme jen čekali a doufali. Karlovy Vary se zařadí do úzké rodiny Světových pohárů mezi věhlasná města jako Madrid a další.

Start dvoudenního klání tradičně již několik let berou na sebe triatlonové naděje. Letos však tomu bylo zcela jinak, kdy na pořad přišel premiérový City Night Run. Co jste od tohoto závodu očekávali?
Víme, že triatlon je i pro závodníky technicky, fyzicky i organizačně náročný a my jsme si za cíl dali oslovit širokou veřejnost. Letos jsme proto víkendový program rozšířili o večerní běh lázeňským územím pro každého, kdo uběhne nebo ujde tři kilometry do jedné hodiny. Zároveň se tohoto doprovodného závodu jako předzávodního „rozklusání“ zúčastnila řada profesionálních závodů Evropského poháru a byla to krásná příležitost pro mnohá netradiční sportovní setkání. Nad naše očekávání se City Night Runu zúčastnilo přes 500 běžců.

Pak už na řadu přišly triatlonové naděje, které jsou nedílnou součástí City Triathlonu. Jak to vnímáte vy?
Závody pro děti a mládež jsou už tradiční součást sportovního programu. Těší mě, že každoročně se těchto závodů účastní větší počet dětí. Dětský program se dělí na Baby Duathlon, kdy se hravou formou a pro radost z pohybu děti ve věku 2-12 let seznamují s kombinací běhu a cyklistiky. Zároveň tyto závody již několik let mají i osvětový rozměr, protože děti seznamujeme s pravidly bezpečnosti silničního provozu. Závody pro starší děti jsou již čistokrevný triatlon, kdy jezdí na uzavřených trasách na Rolavě a cyklostezkách a bojují o body do Českého poháru.

Do projektu také patří další žákovské či juniorské kategorie, které v Karlových Varech vždy bojují pod dohledem triatlonových celebrit o mistrovské tituly. Je to právě pro vycházející triatlonové hvězdy velká motivace, když mohou mezi sebou soupeřit například pod dohledem špičkového triatlonisty Jonathana Brownleeho?
To, že do Karlových Varů přijel Jonathan Brownlee, byla úžasná věc. On byl vůbec prvním olympijským medailistou z Ria, který závodil po olympiádě v České republice. Vzali jsme tak tento triumf Světovému poháru na divoké vodě v Praze, kde měli závodit další medailisté. Zároveň byl velmi skromný a ochotný se závodů pro děti zúčastnit. Malým dětem bylo na stupních vítězů jedno, kdo jim ceny předává, zajímaly je spíše ceny. Ale rodiče to nenechalo chladnými, fotili své děti s druhým nejlepším triatlonistou světa. Stejně tak z něj nemohli spustit oči starší závodníci, kteří už moc dobře věděli, s kým tam jsou.

Opomenout bychom neměli ani kategorii Open, která každý rok nabírá na exkluzivitě, kdy se každoročně na start této kategorie staví několik stovek hobbíků…
V závodě Open jsme se letos vrátili k historické tradici handicapového startu v rozdílu vítěze a vítězkyně předchozího ročníku. Odlehčili jsme tak trochu kapacitě trasy, ale i tak jsme se letos dostali na horní hranici propustnosti trasy závodů, která je 300 závodníků v jedné vlně. Jednou z hlavních výzev souvisejících se závodem Světového poháru je i právě zkapacitnění tohoto závodu pro veřejnost, protože po zkušenostech ze světa se jich účastní 800 – 1000.

Třešničkou na dortu jsou pak bitvy o evropské tituly, a to jak v kategorii žen, tak i mužů. Jak byste bilancoval letošní evropské klání v těchto dvou kategoriích? 
Závod žen byl vyrovnaný a napínavý do posledních vteřin a v cílové rovince si pro vítězství doběhla olympionička Yulia Yelistratova. To závod mužů byla one-man-show, kdy Johnny Brownlee ukázal všem, jakou převahu má. Třetinu startovního pole dojel o jeden okruh (5 km) a druhému v cíli nadělil 4 minuty.

Velkou odměnou pro vás bylo ocenění v podobě pořádání Světového poháru v olympijském triathlonu. Co to pro vás jako organizátory znamená?
Je to velká výzva a rozsahem diametrálně odlišný projekt. Základem je rozpočet, který musí být třikrát až čtyřikrát vyšší než na závod Evropského poháru. Elitním závodníkům musíme zajistit Prize Money ve výši 60.000 dolarů, dále pak kompletní servis od transferů z letiště po ubytování. Náklady také rostou na technické a mediální zajištění akce. V samotném závodě Světového poháru se toho pro nás moc nezmění, ten jsme vždy organizovali podle nejvyšších standardů, ale jak jsem již hovořil, novou výzvu pro nás znamená závod Open, na který přijedou stovky triatlonistů – turistů.

Budete muset pozměnit trasy závodu, nebo vše zůstane při starém? Jaké změny tedy můžeme očekávat?
Trasy závodu jsou osvědčené, myslím, že i oblíbené, a zároveň díky spolupráci s městskou a státní policií perfektně zajištěné. Ale diváci i závodníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Tím nejzajímavějším, co už snad mohu prozradit, je, že spolupracujeme s organizátory Festivalu světla a zahajovací City Night Run povede po trase s nádherným a netradičním nasvícením karlovarských dominant.