Navíc klub z města minerálních pramenů řádně zásobuje českou reprezentaci, když v letošní sezoně oblékli reprezentační dres odchovanci klubu a sourozenci z Nových Hamrů Michal Novák a Petra Nováková. K nim pak můžeme připočíst Lukáše Krejčího, taktéž odchovance LK Slovan Karlovy Vary, který okusil post kouče ženské i mužské české reprezentace a v současnosti je osobním trenérem Petry Novákové.

Dalším odchovancem je Jan Franc, který je trenérem ženské reprezentace, a opomenout bychom neměli ani bývalého juniorského reprezentanta Jakuba Rádla, který přešel v reprezentaci na roli servismana. „V oddíle pracují dva placení trenéři, kteří zajišťují přípravu žactva, dorostu a juniorů v rámci sportovního střediska (SpS) a sportovního centra mládeže (SCM) pro talentované sportovce. Dále máme trenéry na dohodu pro přípravku a žactvo,“ vysvětlil hlavní trenér LK Slovan Karlovy Vary Miroslav Petrásek.
Dohromady karlovarští trenéři zajišťují pět skupin, od přípravky až po juniory, a zcela jistě by se neobešli bez pomoci dobrovolných trenérů z řad rodičů. „Celkem máme 103 registrovaných závodníků,“ narážel na kvalitní a velkou obsazenost Petrásek.

Všechny skupiny se kromě pravidelných tréninků v okolí lázeňského města vydávají na delší soustředění po celé České republice. „Využíváme hlavně místa, kde je možná všestranná příprava. Častá je doprava na kolech jak horských, tak silničních, buď dlouhým přejezdem (až 100 km), nebo formou puťáku. Na soustředění jsou hlavní náplní hry, běh, kolo, orientační běh, kolečkové lyže, lodě a další sportovní aktivity,“ vypočítal Petrásek.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek.
Rozpočet zastupitelé schválili během tří minut

Hlavním prostředkem přípravy v zimě je tradičně běh na lyžích. Centrem karlovarského klubu tak jsou závodní tratě s chatou na Jahodové louce u Božího Daru. „Chatu s tratěmi využíváme k tréninku po celý rok, proto je tento areál nutné dobře udržovat. V létě sekáme trávu a udržujeme v dobré kondici mosty, v zimě jde především o najíždění tratí vlastním skútrem a rolbou. Pořádáme brigády, kdy za pomoci rodičů a dětí provádíme běžnou údržbu. V letošní sezóně se nám podařilo natřít celou chatu a zpracovat velké množství dříví na topení. Další akcí, za pomoci sponzorů, byla úprava a rozšíření parkoviště a příjezdové cesty u areálu, dále také budování trasy skicrossu,“ připomněl Petrásek. Karlovarský Slovan si vystřihl letos i jednu velkou premiéru, když ve spolupráci s Wintersportclub Erzgebirge Oberwiesenthal a za podpory programu Euroegrensis uspořádal první ročník Poháru Centrálního Krušnohoří.

„Tento závod proběhl za účasti české reprezentace, německých závodníků a nejlepších závodníků dorostu. Skládal se z prologu na kolečkových lyžích, běhu a stíhacího závodu na kolečkových lyžích. Navíc nám tato spolupráce umožňuje využívat špičkový areál na Fichtelbergu. V létě kolečkovou dráhu a v zimě běžecké tratě, na kterých se pojede mistrovství světa juniorů 2022,“ pochvaloval si hlavní trenér Slovanu.

Karlovarský klub zahájí zimní sezonu 30. prosince, kdy budou na programu tradiční Zahajovačky. „Na organizaci závodů se podílí sehraná skupina rozhodčích, která za pomoci trenérů a rodičů závodníků zvládá uspořádat závody na vysoké úrovni. V letošní sezoně budou závodit za náš klub reprezentanti České republiky Michal Novák a Petra Nováková. Pevně věřím, že se pod vedením svých trenérů Vasila Husáka a Lukáše Krejčího probojují na ZOH v Pchjongjangu. Je to určitě nejlepší vizitka klubu, když jejich odchovanci bojují o účast na ZOH,“ míní Petrásek.

A jakou bude mít LK Slovan Karlovy Vary závodní náplň?

„Vše teď odstartují Zahajovačky, poté bude na programu od 6. do 7. ledna 2018 Štít Krušných hor a 10. a 11. února 2018 Karlův běh. Navíc budeme hostit od 20. do 21. ledna 2018 nejlepší závodníky staršího žactva v rámci Českého poháru. Dále jsme přijali nabídku uspořádat závody pro školy a 16. ledna 2018 se uskuteční v areálu Jahodová louka závod LYŽUJ S LESY v obratnostním závodě pro základní školy. Bude se soutěžit od 1. třídy až po 9. třídu ve dvou kategoriích – neregistrovaní a registrovaní závodníci,“ nastínil náročný program závěrem Petrásek a hned připojil: „Podle programu závodů je vidět, že naši závodníci se budou snažit uspět na republikových závodech od žactva po dospělé. Nejlepší z nich se budou snažit probojovat na MSJ a U23 v Gomsu a na ZOH v Pchjongjangu. Budeme rádi, když budou naši závodníci spokojeni se svými výsledky.“

Ilustrační foto
Karlovarští ragbisté RC mají za sebou premiérový podzim v I. české lize