Vysvětlení ovšem bylo nasnadě - Petr se právě vracel z Austrálie, kde absolvoval první z vytrvaleckých lyžařských závodů celosvětového seriálu Worldloppet. A vracel se s veselou, neboť Kangaroo Hoppet, nejdelší závod na jižní polokouli, suverénně vyhrál!

„Závod se měl jet na klasické, 42 kilometrů dlouhé trati, ale pro nedostatek sněhu byl přeložený do nadmořské výšky 1850 metrů a zkrácený na 30 kilometrů. Na desetikilometrovém, profilově náročném okruhu se v hlavní kategorii představilo 350 závodníků z 24 států ze všech kontinentů. Závodilo se volnou technikou na mokrém a měkkém sněhu, a protože trať byla kratší než obvykle, jelo se hned od startu ve velice ostrém tempu,“ přiblížil podmínky závodu Petr Novák.

O svém vítězství rozhodl v posledním okruhu, do kterého najížděl ve čtyřčlenné vedoucí skupince. „Podařilo se mi využít zkušenosti, které jsem na téhle trati nasbíral během tréninku v předcházejících třech dnech,“ přiznal závodník, který osm kilometrů před cílem na vrcholu prudkého stoupání, po kterém následoval prudký a celkem i nebezpečný sjezd, nasadil k trháku, který jeho soupeři nestačili zachytit. Počáteční zhruba padesátimetrový náskok pak na dalších kilometrech neustále zvyšoval a cílem nakonec projel nikým neohrožován, s náskokem téměř minuty na druhého Australana Almoukova.

Kromě vítězné trofeje si Petr Novák z Austrálie odvážel i řadu nezapomenutelných zážitků: „V první řadě to byl samozřejmě vítězný průjezd cílem, pak velký aplaus celého autobusu Australanů, kteří se mnou cestovali na letiště do Melbourne, a do třetice velkých zážitků bych zařadil mé setkání s klokany přímo u letiště,“ vypočítává své dojmy z cesty k protinožcům lyžař, který je po Vaňkovi a Řezáčovi třetím Čechem, kterému se podařilo v Austrálii zvítězit.

Kangaroo Hoppet 2011: 1. Petr Novák 1:16:04, 2. Alex Almoukov 1:17:02, 3. Ben Sim 1:17:22, 4. Callum Watson 1:19:04, 5. Ben Derrick (vš. Austrálie) 1:19:28