„Karlovarský kraj byl v předchozích ročnících tradičně silný v krasobruslení a snowboardingu. Všem našim sportovcům přejeme co nejvíce medailí,“ říká krajská koordinátorka Lydie Stráská a věří, že sportovci ze západočeského kraje znovu naváží na úspěchy z minulých let.

V roce 2016 obsadili v Ústí nad Labem sice až poslední příčku a přivezli ze sousedního kraje sedm cenných medailí, o dva roky později na pardubických hrách už to ovšem bylo o šest více.

Dvě zlaté tehdy vyhráli na snowboardu Matyáš Peterka a božídarská rodačka Marie Kreisingerová. Ta už přešla do vyšších věkových kategorií a aktuálně boduje ve slopestylu na evropské úrovni, patnáctiletý Matyáš má ale stále šanci obhajovat prvenství.

„Minule jsem získal zlato ve snowboardcrossu, takže bych ho chtěl letos obhájit. Poslední rok se soustředím i na freestyle, ve kterém bych rád zajel dobrý výsledek,“ svěřuje se reprezentant.

´Na sáňkách´ si dojel pro svou jedinou velkou medaili v rámci mistrovství světa bývalý běžec na lyžích Milan Šperl, který v japonském Sapporu v roce 2007 uspěl v týmové štafetě.
„Věřím, že překonáme zisk z poslední zimní olympiády,“ přeje si olympionik Šperl

Ovšem nejen snowboarding a krasobruslení jsou silnou stránkou Západočechů. Stupně vítězů budou jistě chtít zopakovat také zástupci lyžařského orientačního běhu a ambice mají i mladí hokejisté.

V jejich řadách bude také Tobiáš Pastor, jehož jméno si můžete pamatovat z minulé olympiády dětí a mládeže. Do sbírky medailí tehdy přispěl v rychlobruslení na 333 i 500 metrů. Letos se však rozhodl posílit hokejový tým, ve kterém si věří více.

„Tentokrát se zúčastním v hokeji. Před dvěma roky jsem byl na rychlobruslení pouze kvůli tomu, že v hokeji má věková kategorie nebyla. Kombinovat oba sporty by nejspíš ani nešlo,“ vysvětluje nadějný sprinter. „Budeme se snažit ze všech sil, i když víme, že konkurence je silná,“ dodává.

V čele karlovarské výpravy bude stát během zahajovacího ceremoniálu jako vlajkonoš úspěšný běžec na lyžích Milan Šperl, účastník trojích olympijských her. „Náš region dobře zná nejen jako rodák a díky své účasti na zimních olympijských hrách v Salt Lake City, Turíně a Vancouveru je velkým vzorem pro sportovní talenty,“ uzavírá koordinátorka.

Dominik Hron