Karlův běh Alpine Pro - lyžařský běžecký závod na Božím Daru v Krušných horách – je mezi běžkaři pojem. O tomto víkendu, tedy 12. - 13. února, se bude konat jeho jubilejní 40. ročník. Závod je nově součástí seriálu závodů Stopa pro život a tradičně je zařazen mezi partnerské závody evropských dálkových běhů Euroloppet.

Všechny závody seriálu Stopa pro život jsou koncipovány tak, aby si závodní atmosféru mohli vychutnat všichni příznivci bílé stopy, bez rozdílu věku a výkonnosti. Vypsáno je mnoho kategorií, včetně dětských, juniorských a hobby.

Závody se pojedou na kratších i delších tratích. Dalšími závody seriálu Stopa pro život jsou Šumavský Skimaraton Kooperativy 26. a 27. února na Kvildě a Lipenská stopa CzechTourism 12. a 13. března v Lipně nad Vltavou.

Jedním z nejslavnějších vítězů Karlova běhu je medailista z OH a třetí z letošního ročníku Tour de Ski Lukáš Bauer, který vyhrál ročníky 1996 a 2001.
Letošního ročníku Karlova běhu se zúčastní Bauerův bývalý kolega z reprezentace Milan Šperl. Dlouholetý úspěšný český reprezentant loni ukončil svou bohatou závodní kariéru, jubilejní ročník Karlova běhu Alpine Pro, a navíc doslova domácí závod si však nenechá ujít. Vždyť bydlí, stejně jako Lukáš Bauer, na Božím Daru a trať prvního závodu Stopy pro život zná jako své vlastní boty.

Na start Karlova běhu Alpine Pro se Milan Šperl velmi těší. „Zdravím všechny příznivce bílé stopy a zvu vás tímto na jubilejní 40. ročník Karlova běhu, který se koná druhý víkend v měsíci únoru. Ať jste mladí nebo již pokročilejšího věku, amatéři či profesionálové, budete mít možnost vybrat si odpovídající trať a poprat se s ostatními o co nejlepší umístění. Přestože srdce každého závodníka touží po stupních nejvyšších, pevně věřím, že i všichni ostatní, kterým se toto nepodaří, si přesto závody užijí a vychutnají si nejen příjemnou atmosféru, kterou Karlův běh nepochybně nabízí, ale i malebnou část Krušných hor, kterou jednotlivé tratě vedou,“ láká Šperl milovníky bílé stopy na start jubilejního ročníku.

Program Karlova běhu Alpine Pro je rozprostřen do obou víkendových dnů. V sobotu 12. února se poběží závod na 30 km volnou technikou v rámci Memoriálu Jana Pravečka. Na své si přijdou i děti, pro které jsou vypsány závody na 1, 2, 5 a 10 km.

Kdo by si netroufal na ujetí hlavního závodu, může se přihlásit na zkrácenou variantu 21 km. V neděli 13. února je na pořadu dne start závodu klasickou technikou na 45 km v rámci Memoriálu Jiřího Čáslavského. Ti méně zdatní mohou absolvovat závody na kratších distancích 10 a 21 km. Trasa sobotního i nedělního hlavního závodu bude z větší části společná a povede po Krušnohorské magistrále. Okruh pro klasiku se poběží v obráceném směru oproti sobotnímu bruslařskému závodu. Zajímavým místem trati bude stopa vedoucí v blízkosti domů obce Pernink a Abertamy. Pořadatelé závodu z LK Slovan Karlovy Vary spolu s organizátory seriálu Stopa pro život připravili pro letošní ročník řadu změn, které by měly ještě více vylepšit kvalitu závodu a komfort pro všechny zúčastněné. Novinkou je přesunutí místa startu a cíle na větší prostor u bývalé celnice hraničního přechodu s Německem, touto změnou zároveň došlo k prodloužení všech tras.

Stejně jako na každý závod seriálu Stopa pro život jsou i pro účastníky závodu na Božím Daru připraveny nadstandardní podmínky v místě zázemí, startu a cíle. Účastníci se mohou těšit na vyhřívaný stan s podlahou, teplé jídlo, vyhřívanou převlékárnu, úschovnu lyží a věcí, velké pódium pro ty nejlepší. To vše za kvalitního ozvučení a moderátorského doprovodu. Každý účastník obdrží startovní tašku s hodnotnými dárky. Mazací servis na startu i na trati bude i letos zajišťovat Swix.

Časomíru a registraci zajišťuje firma SportSoft. Ti, kteří se nestihli na závody ještě přihlásit, mohou využít možnost registrace v časech a místě prezentace na závody.

Doprovodný program nabídne spousty zábavy pro děti i dospělé, startující i diváky. V prostoru startu a cíle bude lyžařská běžecká škola. V sobotu v 11.15 hodin vystoupí kouzelník, ve 12.15 hodin divadelní soubor Olats Otesoc z Prahy, dále bude následovat ve 13.00 hodin vyhlášení soutěže o nejhezčího sněhuláka. Od 13.30 hodin bude na programu koncert hlavní německé kapely Kurfürst Band. Od 14.30 hodin převezme taktovku DJ Kuky a jeho Oldies hity after party ve vyhřívaném stanu.

Na setkání s vámi na Božím Daru se těší pořadatelé LK Slovan Karlovy Vary a Stopa pro život.
Více informací o závodě naleznete na webových stránkách: www.stopaprozivot.cz nebo na www.lkslovan.cz.

Karlův běh Alpine Pro:

Kdy: 12. a 13. února 2011, místo: Boží Dar, start a cíl: Boží Dar – prostory u bývalé celnice, prezentace: stan v místě startu, prezentace na závody: pátek 11. února – 16.00 – 20.00, sobota 12. února – 7.30 – 16.00, neděle 13. února – 7.30 – 9.00.

Program závodů:
sobota 12. února: lyžování - dospělí: 21, 30 km volně, děti: 1, 2, 5, 10 km volně.
neděle 13. února: lyžování – dospělí: 10, 21, 45 km klasicky.