Boží Dar vzali útokem po dva víkendové dny milovníci bílé stopy, aby změřili své síly v tradičním závodě populárního a druhého nejstaršího běžkařského závodu v České republice, který tradičně pořádal LK Slovan Karlovy Vary.

Devětačtyřicátý ročník se kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám přesunul na Ježíškovu cestu. „Udělali jsme maximum pro to, aby se závody uskutečnily. Museli jsme ale pozměnit tratě, jelikož nebyl dostatek sněhu, takže trasy musely vést po zpevněných cestách,“ narážela ředitelka závodu Kateřina Ondrová na nevyzpytatelné počasí a sněhové podmínky, které před závody na Božím Daru panovaly.

„Původní, 22 kilometrů dlouhý okruh byl zkrácen a účastníky zavedl na dvanáctikilometrový Ježíškův okruh. Ve finále jsme se rozhodli, že i nedělní závod na 45 kilometrů zkrátíme o deset kilometrů. Tuto změnu v cíli kvitovalo hodně závodníků, podmínky byly totiž i tak náročné,“ chválila dobré rozhodnutí organizačního týmu, které běžci na lyžích rádi přivítali, Ondrová.

Ale ani změny trasy či nedostatek sněhu vyznavače bílé stopy od startu neodradily, naopak. Karlův běh dostal od Ježíškovy cesty velkorysý dárek v podobě účastnického rekordu.

„Celkem se na 49. ročníku představilo v několika kategoriích úctyhodných 855 běžců nejen z Česka, ale také Německa či Ruska. Překonali jsme tak loňský rekord 816 závodníků,“ s úsměvem se ohlédla za rekordem Ondrová. Sobotní dopoledne patřilo na Božím Daru dětem a vyznavačům volného stylu. Malí běžci zdolávali klasicky tratě 0,5 km a 1,5 km, starší děti 6 km volně. Následoval běh dospělých na 12 km volnou technikou. Sobotní sportovní program uzavřel běh dospělých na 22 km volným stylem. Neděle byla tradičně vyhrazena pouze klasickému stylu.

Nejprve do stopy zamířili běžci v hlavním závodu na 35 km, kteří startovali společně se závodníky na 22 km, a poté přišli na řadu běžci, kteří zdolávali trasu 12 km.

Nejúspěšnějším běžcem a králem devětačtyřicátého ročníku se stal ostřílený běžec na lyžích Miroslav Rypl v dresu Silvini Madhuse Teamu, který vyhrál sobotní závod na 22 km volně a i nedělní nejdelší trať, 35 km.

„Kromě doprovodného programu pro závodníky, kdy mimo jiné v sobotu večer vystoupila místní skupina A Basta!, jsme letos nově vyhlásili projekt Každé číslo pomáhá, což byla finanční sbírka pro pět handicapovaných plavců, kteří se chtějí účastnit mezinárodních sportovních her IVAS v Thajsku. Během víkendu jsme vybrali třicet tisíc korun, což nám udělalo obrovskou radost,“ poukázala závěrem na druhý dárek, který měla na svědomí Ježíškova cesta, ředitelka závodu.