Do obce prošpikované minerálními prameny tedy zamířili nejlepší trialisté nejen z Česka, ale také v hojném počtu zastoupeného Německa. Prapor českých trialistů tradičně držel v současnosti nejlepší český trialista Martin Křoustek.

„Letos jsme pořádali devátý ročník, celkově tedy osmnáctý závod, protože všechny ročníky se konaly jako dvoudenní, kdy sobota a neděle byly hodnoceny vždy samostatně," vysvětlil na úvod za pořadatelský tábor, který byl tradičně rozprostřen v areálu kyseleckého kempu Ontário, Aleš Labík.

I přes poměrně velkou obtížnost je ze strany jezdců kyselecký podnik velmi oblíbený a zpravidla mívá největší počet přihlášených jezdců. I letos čekalo závodníky deset náročných úseků, které museli zvládnout. V sobotu se vydalo na tratě závodů sedmdesát trialistů.

„K vidění byl opravdu špičkový trial, navíc nám přálo počasí, takže k úsekům dorazili i fanoušci, kteří během závodu vytvořili opravdu velmi bouřlivé prostředí," pochvaloval si Labík. A měl k tomu řádný důvod.

Během sobotního dne se totiž okolo soutěžních úseků nahromadili dychtiví fanoušci, kteří vytvořili závodníkům výbornou atmosféru. Jako bonus pak přidal prvenství v kategorii A, tedy elite, Martin Křoustek, který tak potvrdil, že se mu na závodech v Kyselce daří.

„V sobotu byly kameny suché, jen někde se na přejezdy nanášela černá lesní hlína. Kameny dost držely, a tak se technicky obtížné sekce daly dobře zdolávat. V prvním kole jsem zvolil špatný způsob přejezdu série kamenů na šesté sekci a inkasoval první pětku, druhá přišla na osmičce za projetí lehčí tratě v protisměru. K tomu jsem měl ještě dalších pět šlápnutí, a po prvním kole to bylo nevalných patnáct trestných. Němec Tim Ammon projížděl sekce taky dobře, ale ztrácel deset bodů. Druhé a třetí kolo se mi podařilo zdolat za dva trestné a za nulu. Němci se také zlepšili, ale v konečném součtu jsem vyhrál o více než třicet bodů," ohlédl se za prvním soutěžním dnem Martin Křoustek.

Po skončení prvního trialového dne přišlo na program slavnostní vyhlášení a také již vyhlášená oldies party. „Odměnili jsme během vyhlášení i nejstaršího závodníka Karla Veyera, kterému je dvaasedmdesát let. Co se týče oldies, určitě si ji nejen závodníci užili dosyta," se šibalským úsměvem poukazoval Labík.

Jenže během večera se snesla na Kyselku pořádná bouřka, a nedělní závody tak byly opravdu pro všechny závodníky chlapskou výzvou. Déšť totiž proměnil během svého nočního řádění závodní úseky na rozbahněný a kluzký terén.

„Druhý den byl pro závodníky, kterých se sešlo na startu padesát, hodně náročný. Většina z nich si totiž sáhla na tratích opravdu až na dno, ale i přesto všichni předvedli velmi dobré výkony, které byly stejně jako ty sobotní odměněny od přihlížejících diváků zaslouženým aplausem," podotkl ředitel závodu.

I v neděli patřily kyselecké trialové závody Martinu Křoustkovi, který se po skončení mohl radovat z double. „Už během večerní oldies party začalo pršet a další silný noční déšť trať dokonale rozmáčel. Jílovitý svah na jedničce byl pro většinu jezdců v prvním kole nesjízdný. I další lesní kamenité sekce hodně klouzaly a každý průjezd lepší než za pět byl úspěchem. Na druhé kolo už začaly sekce osychat, a tak se mi podařilo kolo zajet bez jediné pětky, s celkovými deseti body. Bohužel na třetí kolo opět zapršelo a klouzání z prvního kola bylo zpět. Rozjezdy na blátě už jsem se naučil, některé stopy se průjezdy čistily, a proto jsem si ve třetím kole pohoršil jen o dva trestné. Pro Němce startující v kategorii A to bylo spíše trápení a projetých sekcí měli pomálu. Soutěž tak pro mě byla velice kvalitním tréninkem na nadcházející ME v Belgii. V sobotu jsem si natrénoval těžké výskoky na suchých skalách a v neděli jízdu na blátě. Škoda jen, že další čeští reprezentanti na soutěž do Kyselky nepřijeli," poznamenal k druhému vítězství v Kyselce Křoustek.

Křoustek tak obstál v souboji s německou trialovou špičkou, kterou nechal v obou závodech za sebou. „Martin zvládl bravurně oba závody, a zaslouženě tak vystoupal vždy na nejvyšší příčku. Je jen škoda, že nedorazili zbylí trialisté z české špičky a také junioři, závody totiž mohly být určitě ještě o něco zajímavější," zklamaně dodal k neúčasti některých trialistů Labík a doplnil: „Velké poděkování si zaslouží všichni, co se nějakým způsobem podíleli na pořádání závodů. Dále pak obec Kyselka, Vojenské lesy Karlovy Vary, Vojenský újezd za to, že nám umožnily soutěž uspořádat, a také generální partner AZ Dekorace."

Mezinárodní MČR v trialu jednotlivců - Kyselka 2014
Sobota, A7: 1. Křoustek Martin (Beta 4T), 2. Ammon Tim (Beta), 3. Ammon Jan (Beta); B7: 1. Vipp Markus (Beta), 2. Köbsell Michel (Gas), 3. Kohout Pavel (Gas); C7: Kněžourek Jiří (Montesa), 2. Klouček Pavel (Gas), 3. Kuchař Martin (Sherco); H7: 1. Vyskočil Stanislav (Montesa), 2. Kopta Martin, 3. Novák Luboš (Montesa); Ž7: 1. Kaválek Pavel (Beta), 2. Baloušek Jan (Beta), 3. Heřman Filip (Gas).

Neděle, A8: 1. Křoustek Martin (4RC), 2. Ammon Tim (Beta), 3. Ammon Jan (Beta); B8: 1. Kipp Markus (Beta), 2. Köbsell Michel (Gas), 3. Kohout Pavel (Gas); C8: 1. Klouček Pavel (Gas), 2. Kněžourek Jiří (Montesa), 3. Jindra Tomáš (Gas); H8: Vyskočil Stanislav (Montesa), 2. Vetter Mario (Gas), 3. Stehno Filip (Beta); Ž8: 1. Heřman Filip (Gas), 2. Baloušek Jan Christopher (Gas), 3. Budínová Petra (Beta).