První olympijský víkend a hned ve dvou závodech se představili Novákovi z Krušných hor. Nové Hamry fandily Petře Novákové ve skiatlonu na patnáctikilometrové trati. Boží Dar pak napjatě sledoval počínání Petra Nováka ve stejné disciplíně, ale s kótou 30 kilometrů.

Hned na dvou frontách drželi palce svým dětem manželé Eva a Petr Novákovi v Nových Hamrech. Nejenže sledovali, jak si vedla v olympijské premiéře dcera Petra, ale také na dálku pozorovali výkon syna Michala, který ve stejný čas bojoval o medaile v rámci Českého poháru juniorů. „Fandila jsem dvojnásobně, a to od 9:30 nejprve synu Michalovi, který jel 10 km volně na Českém poháru. Od 11 hodin pak Petře. Zejména klasický úsek byl pro mě hodně napínavý, bála jsem se, aby hlavně nepřepálila začátek. Petra udržela techniku a dobře přezula," usmívala se Eva Nováková.

A jak si užíval premiérový závod otec Petr Novák? Ten okamžitě odpověděl. „Já na rozdíl od manželky sedím u počítače a sleduji live výsledky na fis-ski.com, tam mám totiž větší přehled o závodě než v televizi, především jak si vede Petra ve srovnání se stejně starými závodnicemi. Měl jsem trochu obavy o techniku na klasickém úseku, ale zdá se, že už se Petry technika srovnala, protože na začátku sezony byla klasika trochu problematická, ale určitě jsme oba velmi rádi a šťastni za bezvadné umístění," pochvaloval si Petr Novák

Nakonec mohli být v Nových Hamrech spokojeni. Petra v premiérovém olympijském závodu skiatlonu na 15 km vybojovala konečné 36. místo. „Před závody jsem měla lehce smíšené pocity, i když jsem si myslela den před závodem, že to bude na pohodu. Cítila jsem ráno menší stres, ale ne ze závodu, ale spíše z organizační stránky, že něco pokazím, toho jsem se bála," poukazovala Petra Nováková.

Jenže pak přišel na program závod a z novohamerské lyžařky obavy opadly. „Jela jsem si v klidu, tedy v tom vnitřním. Samozřejmě fyzicky jsem moc klidná být nemohla, jelikož bych nedokázala jet. Hlavně klasika mě hodně uklidnila, protože jsem necítila záda a dobře jsem se mohla klouzat, velký dík za to patří servismanům. Lyže totiž byly fantasticky připravené. Jak klasické, tak i skatové," popisovala Nováková.

Nakonec ´proťala´ cílovou časomíru na šestatřicáté pozici. „Pocity po závodě? Jednoduše radost! Radost z toho, že jsem dokázala prolomit letos pro mě prokletou klasiku a taky že jsem závod relativně slušně zvládla," dodala česká lyžařka, která projela cílem v čase 41:20.7.

Na stejné příčce skončil svůj závod i Petr Novák z Božího Daru, a to na trati skiatlonu, která byla dlouhá 30 kilometrů.

Jeho příznivci se sešli v kavárně penzionu Daro, kde sledovali přímý televizní přenos. „Sešlo se nás asi dvanáct a fandili jsme. Petr byl v klasice trochu slabší, ale pak se dokázal zlepšit. Bruslení mu sedlo daleko více," začala popisovat své dojmy ze závodu Jitka Peřina a pokračovala: „Z Petrovy strany to asi byl výkon, na který má. Kdo nás všechny překvapil, byl vítěz Dario Cologna. Ten kluk si na podzim přetrhl vazy v kotníku, celou sezonu nezávodil a nakonec se radoval z vítězství. Před ním jsme všichni smekli."

U televize byl přikovaný i starosta Jan Horník a fandil jako o život. „Já dneska nedělám nic jiného, než že od rána sleduji olympijské klání. Fandili jsme sjezdařům v alpském lyžování a potěšilo nás bezvadné dvacáté místo Ondřeje Banka. Největší napětí jsme ale zažívali, když se na start ve finále slopestylu postavila Šárka Pančochová. Její šance na medaili byla obrovská. Bohužel, pád byl děsivý. Tahle disciplína nás zajímá, protože bychom u nás na Božím Daru rádi podpořili naše mladé snowboardisty a víc se jim věnovali. A medaile z olympiády by tenhle sport ještě více zviditelnila. Šárka byla ale i přes ten pád fantastická. Běh jsme pochopitelně sledovali také a Petr Novák zajel velmi dobře. Má před sebou budoucnost, na závodech zatím není tak ostřílený, neměl moc šancí se jich zúčastnit. Ale chystáme mu poděkování, vedl si výborně," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.